Є у кого вчитись мови рідної …
В. Василашко
Яскравим та гучним святом під назвою «України мова барвінкова» закінчився Тиждень початкових класів у нашій
школі. Символічно, що наша мова колискова вшановувалась напередодні 9 Листопада - Дня української писемності .
Вмить за допомогою технічних засобів (режисер Макієв Олександр ,учень 11 кл.) всі учасники свята перенеслись у
сиву давнину на більш ніж тисячу років – у княжу добу Київсь-кої Русі.
З екрана на учнів молодших класів глянуло аскетичне об-личчя ченця з високим чолом та задумливим поглядом – це преподобний Нестор Літописець . Ще юнаком він прийняв чернечий постриг у Печерському монастирі і 40 років ніс послух літописця .
Саме монах – чорноризець став першим письменником Руської землі та батьком української історії.
На вшанування пам’яті цього славного мужа, у цілковитій тиші була запалена свічка …
І враз залу заполонила життєстверджуюча пісня Катерини Бучинської . Маленькі глядачі кілька хвилин милувались
краєвидами сучасної України!
Щойно відлунали останні акорди, як ведучі (учні 4-А кл. Ємельянова Людмила та Коврижко Влад) звернулись до гля-дачів із риторичним запитанням :
Що може бути для людини Дорожчим за рідну мову?
Відповідь прозвучала у словах подяки нашій рідній мові, виражених віршами, які декламували П’ятницька Ліза, Залевська Поліна, Білицький Данило, Ярова Катерина,П’яних Ірина та Кузьменко Антон.
Кульмінацією свята була поява Її Величності УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (в о`бразі Масюк Анастасії,4-А кл.) у білому шовковому вбранні та з яскравим віночком на голові. Тендітна дівчинка-україночка звернулась до малечі:
…я до вас прийшла,
Щоб вас до зір далеких піднімати.
Щоб гордо йшли по світу українці
Й несли усім своїх сердець тепло!..
Скільки почуттів, скільки ніжності, любові та ласки з’єдналося в словах, якими вшанували рідну мову учні 4-Б класу Сорока Діана ,Качковська Оле-ся, Рекуненко Аліна, Жеден Дмитро, Харченко Ганна, Мельничук Данило, Юрченко Аліна, Логвінова Анастасія, Батрак Олександра, та Канівець Єлліна :
Мово рідна, ти для нас як мати,
З тобою відкриваєм диво – світ!
І знову екран привернув увагу . На ньому – мапа світу, де позначено всі континенти ,бо скрізь є українська діаспораАдже українська мова посідає почесне 14 місце серед інших мов світу, оскільки нею говорять 50 млн. людей .У виконанні учня 4-Б класу Моісеєва Євгена звучить зажурлива мелодія до народної пісні «Взяв би я бандуру…» (підготувала викладач гри на баяні ДМШ Коцюба Т.Г).
Та ось на сцену вибігають у неповторних українських костю-мах хлопчики і дівчатка – учні 2-А класу. Підспівуючи, вони ви-конують танець «Подоляночка» . Це – яскраве підтвердження мелодійності та милозвучності української мови. Але хіба можна перелічити всі епітети , які притаманні нашій солов`їній мові?!
Це спробували продемонструвати учні 2-Б класу: у вигляді різнокольорових атласних стрічок, які тягнуться від центру—волошки(ще один символ України).Кожна дитина тримала другий кінець стрічечки, стоячи навколо квітки. Підносячи його над головою, малеча врочисто проголошувала:
“СВЯТА , КАЗКОВА, ПРОМЕНИСТА, ЧАРІВНА!..”
Саме такою квітує наша рідна мова в поемах і віршах. А основоположником літературної української мови є Великий Кобзар. На екрані з’явився креативний портрет Т.Г.Шевченка—робота сучасного майстра пензля Шупляка.
Маленька україночка—Абросімова Вікторія—швиденько ши-кує у рядок «літери»(знов учні 2-А кл.І враз на наших очах скла-дається прізвище найдорожчого нам друга. “ШЕВЧЕНКО!”--голосно читають усі присутні.
Яке ж свято без подарунків? До малечі звертаються юнаки -випускники Дмитро Гончарюк та Олександр Дарностук . Вони підготували саморобні збірочки віршів Т.Г Шевченка для най-менших читачів під назвою “ Уклін тобі, Тарасе , від нащадків! “
Бо найкращий спосіб володіти українською мовою – це вивчати творчіть Кобзаря .
Серед присутніх були учні 1-Б класу зі своєю вчителькою Рубцовою О.І . Дітлахи заворожено сприймали все побачене . Тому всі разом вирішили створити власні “ мережані книжечки “ . В них кожен за своєю подобою каліграфічно впише 10 віршиків Світоча України.
Я Шевченка поважаю .
Всі вірші його вивчаю –
Ось уже навчився (лась) я
10 віршів з “ Кобзаря “!
Саме такий підсумок був на святі – розпочати Шевченкіану приурочену до 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря . Підсумки конкурсу “ Мережана книжечка , про яку так мріяв Тарасик , буде підбито у березні 2014 року .
Але це буде вже інше свято ! На останок хочеться щиро подякувати всім , хто готував цю незабутню подію : класоводам Шевченко Г.Г , Сільченко І.О , Білокобильській С.В , Коцубановій К.Ю , вихователю ГПД Гдалевич О.І та побажати всім щастя , ми-ру , добра і нових цікавих зустрічей!
Бібліотекар ЗОШ №5 Писаренко Л.П.
|