Дотримуємося умов оплати праці
Бібліотекареві навчального закладу за результатами атестації скасували І кваліфікаційну категорію, аргументуючи це відсутністю повної вищої освіти відповідного напряму підготовки. На цих підставах також зменшили тарифний розряд з одинадцятого до дев'ятого, здійснивши утримання із заробітної плати. Чи правомірно?
Антоніна КЛИМЕНКО,
начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Ключові слова: оцінка професійної кваліфікації; відповідність займаній посаді; утримання із заробітної плати
Правомірність зниження кваліфікаційної категорії бібліотекареві
Згідно з пунктом 4.6 Положення про атестацію працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури, затвердженого наказом Міністерства культури і туризму України від 16.07.2007 № 44 [далі — Положення], атестаційна комісія на підставі всіх даних дає одну з таких оцінок професійної кваліфікації та ділових якостей працівника (зокрема й бібліотекаря навчального закладу):
• відповідає займаній посаді або виконуваній роботі; не відповідає займаній посаді або виконуваній роботі, рекомендовано направити на навчання; не відповідає займаній посаді або виконуваній роботі.
Установлення кваліфікаційної категорії
Кваліфікаційні категорії бібліотекарям встановлюються залежно від наявності у працівника певного рівня освіти та стажу роботи відповідно до вимог випуску 81 «Культура та мистецтво» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства культури та мистецтв України від 14.04.2000 № 168 [далі — Випуск 81 ДКХП).
Так, згідно з Випуском 81 ДКХП, бібліотекар незалежно від категорії повинен мати повну вищу освіту відповідного напряму підготовки. Бібліотекарям, освіта яких відповідає цій вимозі, присвоюють кваліфікаційні категорії з огляду на освітньо-кваліфікаційний рівень та стаж роботи (табл.).
Водночас пунктом 11 Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336, установлено, що особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі
Кваліфікаційна категорія
|
Освітньо-кваліфікаційний рівень
|
Вимоги до стажу роботи
|
Бібліотекар І категорії
|
Магістр*
|
-
|
|
Спеціаліст
|
Не менше двох років за професією бібліотекаря II категорії
|
Бібліотекар II категорії
|
Спеціаліст
|
Не менше року за професією бібліотекаря
|
Бібліотекар
|
Спеціаліст
|
-
|
* Частиною п'ятою статті 5 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VІІ рівень здобуття вищої освіти «магістр» визначено як освітній ступінь.
покладені на них завдання та обов'язки, можуть бути, як виняток, залишені на займаній посаді або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії. Про необхідність застосування зазначеної норми зазначено у вступі до Випуску 81 ДКХП.
Окрім того, пунктом 4.6 Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу Міністерства освіти України, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 14.05.1999 № 139, передбачено, що бібліотечний працівник загальноосвітнього навчального закладу повинен мати спеціальну бібліотечну або педагогічну освіту.
Тобто бібліотекар, який не має повної вищої освіти відповідного напряму підготовки, але має достатній практичний досвід та успішно виконує покладені на нього завдання та обов'язки, за рекомендаціями атестаційної комісії може не лише бути визнаним як такий, що відповідає займаній посаді, а й набути права обіймати посаду за більш високою кваліфікаційною категорією.
Відрахування із заробітної плати
Відповідно до додатка 3 до наказу Міністерства культури і туризму України «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10.2005 № 745 (далі — Наказ № 745] бібліотекарям І кваліфікаційної категорії встановлюють 8-11-й тарифні розряди.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Право встановлювати посадові оклади працівникам, виходячи із схем тарифних розрядів, надано керівникам установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати.
Щодо відрахувань із заробітної плати, то це питання врегульоване статтею 127 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VШ [КЗпП]. Згідно з цією статтею відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України.
Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням] власника або уповноваженого ним органу:
• для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не повернутого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості, або з дня виплати неправильно обчисленої суми;
при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5 і 6 статті 36 і пунктах 1, 2 і 5 статті 40 КЗпП, а також при направленні на навчання та в зв'язку з переходом на пенсію;
при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (ст. 136 КЗпП].
Тобто утримання із заробітної плати бібліотекаря суми заробітку у зв'язку зі зміною тарифного розряду є неправомірним.
Практика управління закладом освіти № 01/2016
|