Вчитель
початкових класів ЗОШ № 15 І-ІІ ступенів
Кузнєцова
Світлана Вікторівна
Я І Україна (природа)
3 клас
(Інноваційні технології на уроці)
Тема: Повітря навколо нас. Властивості повітря.
Мета: Продовжити формувати поняття «природа», почати формувати
поняття
«повітря»;
Розвивати
вміння встановлювати причино наслідкові зв’язки,
логічне
мислення;
Виховувати
пізнавальний інтерес до вивчення природи, здатність
спілкуватись
в процесі спільної діяльності.
Обладнання: Таблиці з курсу «Я і Україна», картки для
індивідуального
опитування, ноутбук;
Дитячі надувні іграшки, склянка води, свічка,
грудка сухої
глини, землі, цукру.
Форма проведення: урок
Тип уроку: урок з використанням інноваційних технологій
Хід уроку
І. Організація початку
уроку.
1. Привітання.
2. Настрой дітей на роботу:
-
посміхаємось до всіх,
робимо
добрі справи.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання.
1.
Фронтальне опитування:
-
Що є джерелом тепла і світла на землі?
-
Як сонячна енергія потрапляє на землю?
-
Що таке теплова енергія?
-
Що таке світлова енергія?
2.
Індивідуальне опитування:
Завдання 1. Розкажи, які особливості мають сонячні
промені, доведи свою відповідь.
Завдання
2. Розкажи, як сонячна енергія передається тваринам,
людям?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.
Спостереження за процесом
дихання.
-
Спробуйте затримати дихання. Чи довго вдалось Вам
перебувати у такому стані? обґрунтуйте свою відповідь. -
Поміркуйте, чому важко не дихати не тільки Вам, а й
людям, які займаються спортом? -
Чому без їжі людина може прожити кілька тижнів, без води
– п’ять днів, а не дихаючі кілька хвилин? -
Як ви гадаєте, що ми будемо вивчати на уроці? -
Хто скаже мені, яка тема сьогоднішнього уроку? ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку. -
Сьогодні ми з Вами продовжимо працювати над поняттям «природа»; познайомимось з поняттям «повітря»,
встановимо властивості повітря, для чого воно потрібно.
А також будемо вчитися виконувати досліди і робити
висновки. V. Актуалізація
опорних знань учнів. 1. Бесіда (методика «мозкова атака») - до
якої природи належить повітря? - Які
ознаки має жива природа? - Чим
дихає усе живе на землі? - Де
знаходиться повітря? - Які
властивості має повітря? VІ. Первинне сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.
Розповідь учителя з
елементами бесіди ПЛАН -
Повітря – необхідна умова життя на Землі, ним дихають усі
живі організми; -
Повітря – газоподібне тіло, як і будь-яке інше тіло
займає певне місце; -
Повітря знаходиться навколо нас, повітря заповнює всі
порожнини в грунті і воді;
-
Повітря товстим шаром оточує земну кулю, цей шар
атмосфера Землі. Схема повітряних мас (розгляд, робота по
схемі) 1.
Фізхвилинка. Повітря нам потрібно всім: І дорослим, і малим Мені, тобі, звірятку, пташці Листочку, квіточці, комашці. Чи під воду ми пірнаєм - Все ж повітря споживаєм. Комашка по землі повзе – І та повітрям дихає. Вітер крила обертає молодого вітряка І вітрила надуває величезного човна, А щоб повітря чистим було, Потрібно, щоб дерев багато росло.
2.
Складання асоціативного
куща. Газоподібне
Без запаху
Розширяється під тіло
час нагрівання ПОВІТРЯ Прозоре,
Погано проводить
Стискається під
безбарвне
тепло час охолодження 1.
Колективна, практична
робота учнів. -
Помахайте зошитом біля обличчя, що ви відчуєте? Поясніть
свої почуття. -
Вкиньте у склянку з водою грудочку грунту і
спостерігайте. Що з’явиться в склянці? Що це за бульбашки? 2.
Виконання досвідів. Дослід 1. Опустимо порожню склянку до гори дном у
посудину з водою – чи заповнює вода склянку? Чому? Дослід 2. Надути кульки, покласти їх у воду – що
ви бачите? (вони плавають) Поясніть чому. Після дослідів учні роблять загальні висновки. 3.
Робота з підручником
сторінка 86-90
1.
Опрацювання матеріалу
поданого в підручнику «Повітря навколо нас», «Властивості повітря», «Із чого
складається повітря». Метод «керованого читання з передбаченням» -
діти знайомляться з назвою текста, перед читанням дітям
ставиться запитання, це дає можливість дізнатися про що саме буде текст; -
текст ділять на частини і читають текст учні частинами; -
після кожної частини вчитель ставить дітям запитання. 1.
Методика «доповідач –
респондент»
- Зараз ми з вами будемо працювати біля дошки.
Мені потрібно два учні, один повинен переказати зміст прочитаного, а другий
уважно вислухавши першого повинен все, що було пропущено доповнити і виправити
помилки. 1.
Методика «реакція читача»
(думай – працюй в парах, обмінюйся думками) Діти, я поділю вас на пари, а ви дасте мені
відповідь на такі запитання: -
Що ви дізналися нового прочитавши цей текс? -
Що було цікавого? -
До яких роздумів вас спонукав цей текст?
(діти готують відповіді, а потім обмінюються
думками) VІІ. Осмислення і закріплення знань учнів. 1.
Робота в зошитах (діти працюють в зошиті,
виконують різні завдання); 2.
Методика «письмо в
малюнках» -
Діти, а зараз у вас буде завдання творчого характеру. Ви
повинні намалювати все, що запам’ятали з сьогоднішнього уроку.
VІІІ. Підсумок уроку. 1.
Метод «мікрофон» -
Що таке повітря? -
Назвіть властивості повітря. -
Що таке атмосфера? -
Із чого складається повітря? -
Що треба зробити, щоб зберегти повітря чистим? -
Чому безхмарне небо блакитне? 2.
Проведення тесту (питання, декілька
варіантів відповіді, діти повинні вибрати правильну відповідь) 3.
Рефлексія. -
Діти, а зараз давайте кожен з вас скаже один одному такі
слова «Ми все знаєм, ми все вмієм, ми цінуєм кожен день коли ми були разом».
4.
Оцінювання дітей. ІХ. Домашнє завдання. 1.
Опрацювати тексти підручника сторінка 86-90 2.
Підготувати інформацію на будь-яку запропонованих тем -
Як люди використовують в
побуті властивості повітря погано проводити тепло?
-
Як піклуються, про
чистоту повітря місцевості, де ти живеш?
|