Понеділок, 16.06.2025, 13:58
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Міське методичне об'єднання шкільних бібліотекарів м. Красноармійська

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » На допомогу вчителю » 5-9 класи

Ступені порівняння прикметників

Тема: Ступені порівняння прикметників

 

Мета: ознайомити учнів із відомостями про ступені порівняння

            прикметників та їх творення, вчити правильно утворювати

            форми вищого та найвищого ступенів порівняння прикметників,

            правильно вживати їх в усному та писемному мовленні; розвивати

            увагу, логічне мислення; виховувати повагу до усної народної

            творчості народу, його духовної скарбниці.                     

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, папка-підказка.

Тип уроку: вивчення нових знань.

 

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Повторювальна бесіда

1) Що таке прикметник?

2) На які групи за значенням поділяються прикметники?

3) Які прикметники називаються якісними? Приклад.

4) Які прикметники називаються відносними? Приклад.

5) Які прикметники називаються присвійними? Приклади.

2. Робота на картках

К-І

Завдання. Перепишіть поданий уривок, вставляючи, де треба,м’який знак або апостроф. Визначте якісні, відносні й присвійні прикметники.

Не сну с…огодні Вутан…ці. Непомітно вибравшись за табір, тінню стоїть перед степом, підставивши нічному вітерцеві свої вишневі рум…ян…ці. Далекі чабанс…кі вогники самотн…озолотять…ся де-не-де. Данькового нема з-поміж них. Сумно, темно у Вутан…чинних с…вітлицях. Пусткою дихає степ. Не сріблит…ся над ним м…яке місячне сяйво. На степовій могилі забовваніла якась висока постать. Може пан…с…кий об…їждчик задрімав у сідлі? Величезна кам…яна баба зловісно випливла з темр…яви дівчині назустріч. (О.Гончар «Таврія»)

К-ІV

Завдання. Прочитайте. Випишіть прикметники. Визначте в них рід, число, відмінок, розряд.

Степ широкий, степ безмежний,

Де початок, де твій край?!

Коли сам Стрибог не знає –

У Дажбога поспивай.

 

В день ясний горіло сонце,

Нерухомо вітер спав,

Нерухомо в мертвій тиші

Степ незайманий стояв.

В бурю він шумів, як море,

І ховався в сизій млі,

Полохливо буйні трави

Припадали до землі.

(Олександр Олесь)

 

К-ІІІ

Завдання. Доберіть прикметники, що мають спільні корені з поданими іменниками. Запишіть ці прикметники в словосполученнях. До яких прикметників за значенням вони належать? Виділіть суфікси прикметників.

Волошка, ромашка, мед, липа, береза, голуб, пісок, дерево, скло, сон, холод.

Перепишіть іменники в колонку, а через тире – прикметники в словосполученнях.

3. Завдання на повторення.

«Сортування»

   Прочитайте вміщену на картці інформацію про вербу козячу. Випишіть з тексту прикметники, «розсортувавши» їх за групами за значенням.

Верба козяча.

   «Зацвіла верба, - кажуть у народі, - прийшла весна». Пухнасті, немов малесенькі курчатка, котики з блискучо-білявою посмішкою випромінюють не тільки тепло та ласку, але й запах весни.

   З давніх-давен, щойно луки вкривались зеленою травичкою, сільська молодь влаштовувала традиційні весняні ігри. Дівчата прикрашали себе вербовими котиками й наспівували весняночку: «Ой вербо, вербице! Час тобі, вербице, розвиться!» Взявшись за руки, водили хоровод. Якщо комусь висловити приємне побажання, обов’язково згадували відоме прислів’я: «Будь високий, як верба, а багатий, як земля».

   Вербу як символ України оспівано в красному письменстві. Не випадково великий Кобзар, перебуваючи на засланні в Орській фортеці, посадив у пустелі саме вербову гілочку. Шевченкова верба нагадувала про рідну українську землю.

   Розвивайся ж, вербо, хоча б для того, щоб весна зустрічала нас теплою посмішкою білозубих вербових котиків.

(Пухнасті, малесенькі, блискучо-білявою, зеленою, сільська, традиційні, весняні, вербовими, приємне, відоме, високий, багатий, красному, великий, Орський, вербову, Шевченкова, рідну, українську, теплою, білозубих, вербових.)

-         А що ви можете розказати про вербу?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне запитання до учнів

-         Перевіряючи роботу одного шестикласника, я прочитала таке: «Морозиво – сама солодка ласощ у світі» (Правильно: «Морозиво – найсолодші ласощі в світі»)

-         Чи нічого вам не здається дивним у цьому реченні?

-         Яких правил не знає учень?

-         Над чим нам з вами треба  попрацювати?

   Діти формулюють мету уроку

-         Ознайомитися зі ступенями порівняння прикметників

-         Навчитися утворювати форми вищого та найвищого ступенів порівняння якісних прикметників

-         З’ясувати, які зміни відбуваються в основі прикметника при творенні ступенів порівняння

-         Формувати уміння правильно вживати прикметники в усному та писемному мовленні, знаходити вивчені орфограми і пояснювати їх.

ІІІ. Сприйняття та усвідомлення учнями навчального матеріалу

1.    Слово учителя

  Ступені порівняння – це такі форми якісних прикметників, що означають різну міру вияву ознаки, якості чи властивості в предметі. Так при порівняння в одних предметах ознака виступає меншою мірою (менш сильний), інший – більшою (сильніший), ще в інших – якнайбільшою мірою, якнайповніше (найсильніший).

   Розрізняють два ступені порівняння: вищий і найвищий.

2.    Опрацювання теоретичного матеріалу

(Робота в групах: І – вищий ступінь, ІІ – найвищий ступінь, ІІІ – зміни приголосних при творенні ступенів порівняння).

3.    Звіт груп (на дошці представник кожної групи заповнює таблицю)

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1.    Тренувальна вправа

   Від поданих прикметників утворити, де це можливо, вищий і найвищий ступені порівняння різними способами.

Могутній – могутніший, більш могутній, наймогутніший, найбільш могутній (могутніший від усіх).

Крутий – крутіший, більш крутий, найкрутіший, найбільш крутий.

Весняний – не можна утворити від відносного прикметника.

Близький – ближчий, менш близький, найближчий, ближчий від усіх.

Високий – вищий, менш високий, найвищий, вищий над усе.

Грушевий – не можна утворити

Місячний – не можна утворити

Тонкий – тонший, менш тонкий, найтонший, найбільш тонкий.

1.    Усна вправа

   Пояснити смислову різницю між прикметниками вищого ступеня порівняння:

Старший (більш за віком – старший брат) і старіший (більш старий – про дідуся)

Гладший  (з більш гладенькою поверхнею – про стіл, шафу) і гладкіший (повніший, жирніший)

Рідший (з меншою густотою дерев – про гаї, ліси) і рідкіший (менш густий – про рідину)

2.    Фізкультхвилинка

   Якщо у словосполученні прикметник вищого ступеня порівняння – підніміть руки вгору, найвищого ступеня – розведіть у сторони, простий прикметник – присядьте.

   Цікавіший фільм, найменш відомий сценарист, пекуче сонце, найсолодші цукерки, гарний співак, смачніше печиво, найбільш високе дерево, весела пісня, сумна історія, кращий учень, красивіша від усіх дівчина.

3.    Творчий розподільчий диктант

   Від поданих слів утворити вищий ступінь порівняння прикметників, записати в три колонки: І – з кінцевим -ш-, ІІ - -щ-, ІІІ - -жч-.

   Дорогий, дешевий, тонкий, товстий, довгий, короткий, слабкий, дужий, м’який, солодкий, важкий, легкий, глибокий, низький.

-ш-

-щ-

-жч-

Дешевий

Тонший

Коротший

Слабший

М’якіший

Солодший

Легший

Глибший

Товщий

 

Дорожчий

Довжчий

Дужчий

Нижчий

Важчий

 

 

Які правила ви використовували при виконанні цього завдання?

1.    Виконання різнорівневих завдань

Середній рівень

   Перепишіть прислів’я. Визначте прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння (просту і складену форми).

1.Людина міцніша за кремінь і слабша за мушку. 2. Найкраще зерно ховається на дно. 3. Каша смачніша від балачок. 4. Свій хліб більш ситний.  5. Як коротші кроки, то довше життя. 6. З усієї рідні мати найбільш рідна.    7. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість. 8. Солодший за все плід праці.

Достатній рівень

   Перепишіть прислів’я. Від поданих  у дужках прикметників утворіть вищий ступінь порівняння. Виділіть суфікси.

1.Ранок (старий) за вечір, вечір (молодий) від дня. 2. Ранок вечора (мудрий), а трава за солому (смачна). 3. Близька соломка (рідна) від далекого сінця.        4. Що ніч (темна), то день (видний).

   Чи можна утворити ступені порівняння від прикметників: ранковий, вечірній, небесний, сонячний? Чому?

Високий рівень

   Написати твір-мініатюру, розкрити зміст одного із наведених вище прислів’їв. У творі використовувати прикметники різних ступенів порівняння.

1.      Намалювати, що цінного ви винесли з уроку (для окремих учнів)

2.      Перевірка завдання

V. Підсумок уроку

1. Д/З

2. Складання підсумкового ланцюжка

3.Оцінювання.








Категорія: 5-9 класи | Додав: Дінуля (14.12.2013)
Переглядів: 7612 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 1
1 инна  
0
цікава фізхвилинка

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2025
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz