Тема: Андрій Малишко. «Пісня про рушник»
Мета:
ознайомити учнів із життям і творчістю поета, допомогти
усвідомити ідейно-художні
особливості твору, розвивати
навички виразного читання ліричного
твору, творчі здібності,
виховувати любов до матері, до
Батьківщини, прищеплювати
повагу до традицій свого народу.
Обладнання: портрет
письменника, збірки його творів, аудіо записи,
виставка українських
вишиваних рушників.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1.
Повторювальна бесіда
-
над якою великою темою ми зараз працюємо? («Ми – українці»)
- з
життям і творчістю якого письменника ми вже познайомились? (Василя Симоненко, його віршами «Лебеді
материнства», «Ти знаєш, що ти людина?», «Гей нові Колумби», «Перехожий»)
-
коротко схарактеризуйте поезії В. Симоненка.
-
(У поезії Симоненка майже не використовуються художні засоби;
-
поет не прикрашає своїх творів, натомість вражає щирістю, простотою і
правдивістю великих істин, гостротою піднятих актуальних і до нині проблем.)
- а
які художні засоби ви знаєте?
-
(епітети – художнє означення
-
метафора – вживання слів в переносному значенні
-
символ – умовне позначення якогось предмета, поняття, явища)
- а
що таке художній образ?
(поєднання
дійсності й творчої індивідуальності митця)
2.
Перевірка Д/З
-
завдання було знайти прислів’я та приказки або вірші про рушник
Прислів’я та приказки
-
«Хата без
рушників, що оселя без дітей»
-
«Не
лінуйся, дівонько, рушники вишивати – буде чим гостей шанувати»
-
«Рушник на кілочку – хати у віночку»
-
«Хай
стелиться дорога рушниками!»
Вірші
про рушник
· Рушникове обличчя веселе,
Обліта коровай на столі,
Закликає гостей до оселі,
Випромінює щедрість землі.
· Рушничок на стіні – давній звичай,
Ним шлюбують дітей матері,
Він додому із далечі кличе,
Де в калині живуть солов’ї.
· Він простелений тим, в кого серце
Не черствіє й дарує тепло,
Хай цей символ сусідить ся вічно
Скільки ви, українки
Із квіток і рослин
Змайстрували в зазимки
Рушників для родин.
На весь світ розіслали
Всі узори землі
Рушники не для слави –
Рушники для душі.
Рушники у мами
Сонечком зігріті
І таких немає
У цілому світі!
Шануйте, друзі, рушники,
Квітчайте ними свою хату,
То обереги від біди,
Шануйте те, що дала мати. . .
3.
Висновок учителя
-
отже, діти, рушник на стіні – давній наш звичай. Українська хата з давніх-давен
з рушником, з запашним зіллям та образами. А літньої пори хата утопає в зелені,
квітах. Чорнобривець, м’ята, любисток і барвінок оспівані в народних піснях і
вишиті на рушниках. Тож не будемо забувати наших народних звичаїв і традицій.
-
Не тільки в усній народній творчості вшановується український рушник, а й у
творчості українських письменників різних часів.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. 1. Оголошення
теми уроку
А.Малишко.
« Пісня про рушник»
2. Оголошення
мети уроку
-
Коротко познайомитися з життям і творчістю А. Малишка
-
Вчитися аналізувати віршовий твір «Пісня про рушник»
-
Розвивати уміння виразно читати, розвивати творчі здібності
ІІІ. Вивчення нових знань
1.
1. Огляд
виставки вишиваних рушників
2. 2. Розповідь
про рушники
-
а зараз
послухаємо невеличку розповідь про рушники
-
(інсценування:
дівчата в хаті вишивають, співають)
3.
3. Слово
вчителя
-
Ось один з
таких рушників, напевно, дала в дорогу мати й Андрієві Малишку, коли він
вирушив після закінчення семирічки до Києва, щоб навчитися далі. Хлібину, сіль,
цибулину, ще якийсь немудрий селянський харч та добре напутнє слово – що ще
могла дати мати багатодітної родини своєму синові? Провела стежиною за село,
одірвала од серця… Мала надію побачити свою дитину освіченою, самостійною, з
гарною професією…
-
Навіки
закарбував у своїй душі й Андрій оту стежину, не загубився на життєвих дорогах
і вишиваний рушник – назавжди залишився в пісні, яку знають, люблять у цілому
світі.
4. 4. Прослуховування
пісні про рушник у виконанні К.Єгорченкової слова А.Малишко, музика П.Майбороди
5.
5. Слово
вчителя
-
Ця пісня
отримала найвищій статус – стала народною, як і багато інших. Вона ніби візитна
картка України.
-
Хто ж він,
Андрій Самійлович Малишко?
1.
6. Коротка
розповідь про життя і творчість поета
ІV.
Закріплення вивчених знань
1.
1. Виразне
читання вірша
2.
2. Спостереження
над художнім твором (робота в групах)
-
Які
художні образи можна виділити у вірші?
-
(Дати
характеристику образам твору, підібрати цитати, з’ясувати якими засобами
користувався автор)
Образи
|
Характеристика
|
Худ. засоби творення
|
Мати
|
Працьовита, турботлива («Рідна мати
моя, ти ночей не доспала») Майстриня, чутлива до краси («І рушник вишиваний
на щастя дала», «Хай на ньому цвіте росяниста доріжка, і зелені луги, й
солов’їні гаї») Красива, вірна, вразлива, добра, ласкава («І твоя незрадлива
материнська ласкава усмішка, і засмучені очі хороші блакитні твої)
|
Звертання, епітети «рідна», метафора
«цвіте доріжка»
|
Ліричний герой
|
Люблячий, уважний син («І на тім
рушникові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука, й твоя
материнська любов», «Рідна мати моя») Чутливий до краси, поетичний, вразливий
(«Я візьму той рушник, постелю, наче долю, в тихім шелесті трав, в щебетанні
дібров»)
|
Епітети, перерахування, багатосполучниковість,
порівняння, метафора
|
Рушник
|
Символ долі, щастя, материнської
любові; естетично довершений «… на ньому цвіте росяниста доріжка, і зелені
луги, й солов’їні гаї»)
|
Символ, епітети, метафора
|
1.
«Мозковий
штурм» (визначити ідею твору)
-
Утвердження
сили материнської любові
-
Материнська
любов – оберіг у життєвій дорозі дітей
-
Вишитий
рушник – символ майстерності, працелюбності
-
Вишитий
рушник – символ любові та естетичного смаку укр. жінки
2.
Самостійна
робота
А) індивідуальна робота
(високий рівень – написати твір-мініатюру «І на тім
рушникові…»
Достатній рівень – підготувати інтерв’ю,
Середній рівень – зробити ілюстрацію «Що научились
цінувати»
Б) робота в парах
Скласти діалог матері й сина, які зустрілися після
довгої розлуки
3.
Перевірка
завдання
4.
Оцінювання
5.
Д/З
вивчити напам’ять
6.
Кросворд
|