Тема: Бібліотечно-бібліографічні
засоби пошуку літератури. Робота із словниками, довідниками, енциклопедичною
літературою.
Мета: Дати поняття
про бібліографію, її призначення, ознайомити учнів з бібліографічними
покажчиками; розвивати уміння і навики складати списки рекомендованої
літератури; виховувати любов до книги.
Обладнання: бібліографічні
покажчики, картотека газетно-журнальних статей, тематична картотека, зразки
списків рекомендованої літератури.
Хід уроку
І. Повідомлення теми та мети
уроку.
ІІ. Вивчення нового
матеріалу.
1. Слово бібліотекаря.
Цікаво було б підрахувати,
скільки ви вже книг перечитали. Здається безмежну кількість. У тім, ще не всі.
І це прекрасно, бо скільки ще попереду відкриттів й звершень.
Усі ми не раз чули про те,
що потрібно любити книги, берегти їх. Але крім цього, книга повинна стати вашим
вірним другом, помічником, тому потрібно навчитися правильно нею користуватися.
Мандрівник, що потрапив до незнайомого міста або країни обов’язково
користуватиметься довідником-путівником. Такі дороговкази існують й у країні
книги. Це каталоги, картотеки, що містять потрібну інформацію про будь-яку
книгу – прізвище, ім’я, по батькові автора, анотацію, видавництво, місто й рік
видання, прізвище перекладачів, редакторів, художників, коректорів, обсяг
книги, тираж – вихідні дані. Також у пошуку потрібної інформації нам
допомагають рекомендовані бібліографічні списки і покажчики літератури.
З кожним роком у всьому
світі зростає кількість друкованої літератури. Їх так багато, що навіть за все
життя їх не можна перечитати. Та засмучуватись не варто, адже прочитати всі
книги не можливо і не обов’язково.
Головне орієнтуватись у
цьому морі книг, зуміти вибрати те, що найбільше цікавить. А допоможе нам у
цьому бібліографія.
Що ж таке бібліографія? Більше двох століть розум допитливих
бібліографів шукає відповідь на це запитання.
2. Повідомлення учнів-бібліографів.
1 учень. Більше двох століть розум допитливих бібліографів шукає відповідь на це
запитання. Почну з красивою легенди.
Згадаємо легенду про Аріадну, дочку крітського царя Міноса. За переказами
стародавніх греків, на Кріті, «Острові таємниць», розміщеному далеко у
Середземному морі, був збудований палац-лабіринт з величезною кількістю
приміщень і заплутаних ходів, де жило чудовисько, напівлюдина-напівзвір –
Мінотавр. Багато гідних і хоробрих юнаків намагалися з ним боротися. Але жоден
з них не зміг знайти зворотного шляху із заплутаного лабіринту. Вдалося це лише
Тесею. Мудра Аріадна вручила своєму коханому меч і клубок ниток. Перемігши Мінотавра,
за напрямом розпутаної нитки, Тесей легко відшукав зворотній шлях із лабіринту.
2 учень. Розміри книжкових багатств, які
постійно збільшуються, для сучасного читача є аналогічним лабіринтом. Щоб не
збитися з дороги і знайти правильний шлях до знань, і учень, і вчений, як
легендарний Тесей, повинні володіти чарівною ниткою пізнання.
Саме такою ниткою в лабіринті книг є бібліографія.
Слово бібліографія” має
давньогрецьке походження „бібліо” – книга, „графо” – пишу. Спочатку, приблизно
у V ст. до н.е., бібліографами називали людей, які переписували книги.
Після краху античного світу це слово зникло. А з’явилося знову тоді, коли винайшли
книгодрукування – тоді бібліографами стали називати типографів. І тільки в
першій половині ХVІІ ст. французькі вчені почали
користуватися цим словом у тому значенні, яке існує і досі - „книг опис”, за
аналогією слів „географія”, „біографія”.
Російський бібліограф Анастасович першим дав
визначення бібліографії як науці. А на першій емблемі цієї науки були
викарбувані слова „Ключ до всіх знань”. викачати
|