Тема: Вибір книги
(урок проводиться в бібліотеці).
Мета: навчити учнів
самостійно вибирати книгу та користуватися картотекою (на практиці).
Обладнання: книжкові
виставки, тематичні полиці, картотека.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ігровий момент:
бібліотекар пропонує учневі самостійно, без підготовки, вибрати книгу. Учень
довго шукає і знаходить потрібну книгу лише з допомогою бібліотекаря.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Бібліотекар. В нашій
країні, для вас, діти, видається безліч цікавих книг. Про теперішнє й далеке
минуле, про космос і життя морів та історію нашої Батьківщини. Книг дуже багато
і прочитати їх всі просто не можливо. Ви приходите і вибираєте собі ту книгу,
яка вам найцікавіша і найпотрібніша. Але як це зробити?
Ми щойно пересвідчилися в тому, що дуже важко вибрати книгу,
якщо не знаєш як це правильно зробити.
Бібліотекар звертає увагу учнів на
стелажі, бере книгу з полиці і продовжує розповідь.
Перш за все в цій ситуації нам допоможе сама книга та її
елементи. Елементи книги це: обкладинка, корінець, сторінки, ілюстрації і
титульна сторінка. На титульній сторінці розміщені вихідні дані про книгу. Це:
автор книги, її назва, для якого віку вона призначена, коли вийшла з друку і де
саме, і яке видавництво її друкувало. А з другої сторони титульної сторінки
розміщена анотація на книгу.
Анотація – короткий
опис книги, тобто про що в ній розповідається. Саме з цих даних можна скласти
уяву про цю книгу, чи вона цікава для вас. Ще є в книзі передмова, прочитавши
її ви дізнаєтесь про автора цієї книги, які він ще написав твори. В кінці книги
є зміст, він також розповість вам про що вона. Окрім книги, ви ще можете
звернутись до книжкових виставок.
Бібліотекар звертає увагу дітей на книжкові
виставки.
Книжкові
виставки є на різні тематики і про історію нашої країни, і про рідну мову, і
про забуті імена в нашій літературі, а також: „Нові надходження”. На цій виставці можна побачити нові книги, які щойно
надійшли до бібліотеки. Ще в бібліотеці є каталоги й картотеки, рекомендаційні
списки літератури, з їх допомогою можна вибрати книгу.
Картотека
– вид
бібліографічного посібника, реалізованого в картковій формі. Картотеки
розширюють пошукові можливості, розкривають фонд бібліотеки в різних аспектах,
дозволяють виділити літературу з найактуальніших тем. (Бібліотекар показує дітям
картотеку і як нею користуватись)
Ще,
діти, можна вибрати книгу за рекомендацією бібліотекаря чи свого товариша, який
прочитав книгу і вона йому сподобалась.
V. Закріплення матеріалу. Для закріплення матеріалу бібліотекар ставить дітям кілька
запитань.
- Що таке анотація? На якій сторінці книги вона
розміщена?
- Що таке картотека, як її використовують при виборі
книг?
- Ваші помічники у виборі книг.
Ігровий
момент. Після закріплення матеріалу той же
учень йде до стелажів, щоб вибрати книгу і це вдається йому набагато легше.
VІ. Підсумок уроку.
Читайте, діти, книги! Книга – це постійний супутник людини,
вона супроводжує нас в усьому житті. Книга навчає нас рідної мови, вчить
відчувати красу слова, усвідомлювати його велику силу. Любімо книгу,
відносьмося з повагою до тих, хто творить для нас ці найдорожчі скарби людських
знань.
|