Бібліотечний урок для 5 класу
Тема: Казковий світ в «Книзі Джунглів» Редьярда Кіплінга (до 120 річниці з часу завершення роботи над книгою).
Мета: розширити знання учнів про Р.Кіплінга і його творчість;
ознайомити учнів з творами, які увійшли до «Книги Джунглів»;
розвивати усне мовлення, пам’ять, уяву, мислення;
виховувати інтерес до творчості письменника, пошани до культурної спадщини, любов і повагу до природи, кращі людські якості.
Обладнання: тексти казок, ілюстрації, портрет письменника, книжкова виставка.
Епіграф:
И, память обо мне храня
Один короткий миг,
Расспрашивайте про меня
Лишь у моих же книг
.Р. Киплинг. Просьба
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
2. Бесіда
На уроках світової літератури ви вивчаєте твори закордонних держав, які дарують велику втіху різним поколінням читачів.
- Ці твори читаємо в перекладі чи оригіналі? (В перекладі.)
- Дайте визначення казки? (Казка – це невелике оповідання про неймовірну, але повчальну історію, в якій діють дива, фантастика, вигадка.)
- Назвіть основні типи казок. (Чарівні або фантастичні, про тварин, соціально-побутові.)
- На які дві великі групи поділяються казки? (Народні та літературні.)
- Чим відрізняється літературна казка від народної? (В народній автор – народ, а літературна казка має конкретного автора, в народну казку можна вносити зміни, а в літературну – ні, літературні казки можуть мати віршовану форму… )
- Назвіть народні казки, які ми вивчали і ті, які ви читали самостійно.
- Назвіть літературні казки і їх автора, що ми вивчали.
3. Перевірка домашнього завдання.
1) Бібліотекар. Ми вже коротко ознайомились з життєвим і творчим шляхом письменника і мандрівника Джозефа Редьярда Кіплінга (демонстрація портрета).
Щоб перевірити як ви засвоїли цей матеріал, я пропоную вам гру у формі диктанту „Виправте помилки”.
Джозеф Редьярд Кіплінг – відомий французький (англійський) письменник. Ім’ям Редьярд був названий на честь свого дядька (дідуся). Він походив із високоосвіченої й забезпеченої індійської (англійської) родини. Він народився в Англії (Індії), де й провів перші десять (шість) років свого життя. Дивовижна природа Африки (Індії), традиції та звичаї народу стали невід’ємною часткою його щасливого дитинства.
Коли хлопчикові виповнилося дванадцять (шість) років, батьки відправили його до Китаю(Англії), де він мав отримати добру освіту. Період навчання тривав шість (десять) років. Він спочатку навчався в приватному пансіоні, а згодом і в інституті (училищі) військового типу. Закінчивши навчання він повернувся до милої його серцю Англії (Індії).
2) Виступи учнів на доповнення фактів із біографії письменника.
4. Робота з книжковою виставкою.
Бесіда.
- Хто автор усіх цих книжок?
- Що об’єднує ці книжки? (Автор и жанр книжок)
- Доведіть правильність своїх відповідей (судження за допомогою інформації з обкладинки, титульної сторінки, змісту).
- Чи є на виставці книжки з однаковою назвою? Чим вони відрізняються? Чому? (Оформленням, бо їх ілюстрували різні художники і друкували різні видавництва).
- Які з книжок мають лише одну казку? Назвіть.
- Чи є книжки, до яких увійшло декілька казок? Назвіть їх.
- Як ми називаємо книжки, що містять декілька творів? (Книжка-збірка)
- Чи можна сказати, що ми оформили виставку книг одного автора та одного жанру?
5. Робота в групах.
Учні обирають казку і дають відповіді на питання.
- Які казки Р. Кіплінга прочитали?
- Яка найбільше сподобалась?
- Який епізод зображений на цьому малюнку? (малюнки учнів, книжкові ілюстрації).
- Продемонструйте нам уривок з казки (прочитайте в особах, поставте живу картинку).
- Задайте питання до інших учнів за казками Кіплінга.
- Зачитайте уривок з будь-якої казки, а ми вгадаємо.
- Який твір письменника хотіли б мати вдома?
6. Робота з епіграфом.
Прочитайте епіграф до уроку. Як ви розумієте слова автора? Чому автор просить нас звертатися лише до його книг?
7.Підсумкова бесіда. Рефлексія.
Бібліотекар.
- Людське суспільство у своїй діяльності керується Законами. Закон – це система правил, які повинні виконувати люди. В кожній країні діє Конституція – основний закон, і в нашій країні теж є такі закони. В книгах Редьярда Кіплінга діють свої Закони, Закони Джунглів, яким підкорюються і люди, і тварини.
- Чим схожі Закони Джунглів і Закони людей, а чим вони відрізняються? (Використання методу „Ланцюжок думок”.)
- Що нового ви дізналися про світ Джунглів?
- Що здивувало, що засмутило?
А зараз я прошу вас зобразити свій настрій після сьогоднішнього уроку за допомогою смайликів (кожному учню роздаються смайлики, де учні повинні намалювати посмішку).
Висновок. Світ Джунглів і світ людей складається з ДОБРА і ЗЛА. Сила, яка впорядковує життя в обох світах – ЗАКОН. Порушення Закону ділить джунглі на тих, хто „одної крові” та іншої. У світі людей все набагато складніше і все ускладнюють самі люди. І постає головне питання – як залишатися людьми у світі людей із законами людей?
Бібліотекар. Сьогодні на уроці ми ще раз переконалися. Що звірі і люди дуже схожі і в той час дуже різні. Тварини – герої творів Кіплінга – діють, думають і розмовляють, як люди. Так завжди буває у казках. Але, на відміну від казки, в оповіданнях Кіплінга так влучно і достовірно описані зовнішність, звички та поведінка тварин, що ми дізнаємося дуже багато нового і бачимо їх такими, якими вони є насправді.
Дякую за співпрацю!
|