Науково-пізнавальна література для
школярів
Мета: дати дітям поняття
науково-художньої та науково-пізнавальної літератури; ознайомити з особливістю
цієї літератури; зацікавити учнів науково-пізнавальною літературою, переконати
їх у тому, що відповіді на різноманітні "чому” вони одержать саме з цих книжок
.
Обладнання: книжкова поличка „Чомучка”
(науково-художні, науково-пізнавальні, художні, енциклопедичні книги з передмовами, розгорнутим
довідковим апаратом), „Пошта Чомучки”, рекомендаційні плакати.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Ознайомлення з
книгами, розміщеними на книжковій
поличці „Чомучка”.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Бібліотекар: Як приємно бачити вас, любі діти, на зустрічі з книгою. Але сьогодні наша зустріч незвичайна. По-перше: ми
сьогодні зустрічаємося із славнозвісним Чомучком.
Чомучко: Добрий день, любі друзі! Я теж дуже радий вас бачити. Мене
чекає сьогодні нелегка робота. Моя поштова скринька доверху наповнилася вашими
листами. Я маю прочитати кожного.
Бібліотекар: А по-друге: … Але не будемо поспішати. Усьому свій час.
Чомучко: Я прийшов сьогодні до вас не лише з поштовою скринькою.
Є
шестеро у мене слуг
Проворних
і прудких
І все,
що бачу я навкруг
Все
знаю я від них.
Вони по
знаку моєму
З’являються
завжди
А
кличуть їх: Як і Чому,
Хто,
Що, Де і Коли.
Мої слуги, як завжди зі мною. А ще я приніс з собою свою
книжкову полицю. На ній книжки. І сьогодні ми з ними ознайомимось. Цю справу я
доручаю своєму бібліотекареві.
Бібліотекар: Я із задоволенням роздала б ці книжечки вам, діти. Але
вони належать Королівству Мудрагелії. І щоб одержати дозвіл Мудрила Першого і
Останнього на ці книги, треба виконати декілька завдань. Отож, помандруємо до
країни Мудрагелії, а ті завдання, які перед нами будуть поставлені виконаємо
без проблем. Згода? Тоді в путь.
Завдання 1. Ознайомтеся з літературою, яка
називається „науково-пізнавальною”. В
цьому завданні я вам трішки допоможу. Ви вже багато читаєте різних книг.
Бібліотекар:
1.Коли
ви були маленькими, що вам читали мами, бабусі?
2. А що
ви любите вивчати напам’ять?
3. А
які жанри ми ще не назвали?
4.Чудово.
А як одним словом це все зветься?
5.А
чому вони художні?
Добре, діти. Все це художня література. Але ці книжечки, що
стоять на поличці Чомучка – не художня література. А зараз ми спробуємо це
довести. Рано вранці встає сонечко… "Де?”: Звідки встає? Ввечері сонечко сідає,
зникає за краєм. "Де?”: Куди сховалося сонечко? По небу пливуть хмарки, високо,
низько, пливуть собі, гнані вітром. "Де?”: Звідки і куди? Весною прилітають
зграї пташок, а восени, перед настанням зими, відлітають… "Чому?: Куди? Чому?
А чи знаєте ви який великий світ, в якому ми живемо. І що
вам відомо про нього і про Землю, на якій стоїть наш будинок, і по якій ви
ходите? А чому сняться сни? Про все це вам ще належить дізнатись, почути
вперше, подивуватися незвичайному, і я трішечки заздрю вам, адже у вас стільки
цікавого попереду. І якщо ви хочете знати, ви можете знати. Якщо ви можете знати,
ви будете знати. Якщо ви будете знати, захочуть знати вас. "Де?: Як же про це
все дізнатись? Адже часто на наші "чому?” навіть тато і мама, а то і вчителька
відповіді не знають.
Чомучко: Людина всього знати не може. А для цього в людини є вірні
друзі – книжки. Вони знають все.
Бібліотекар: Правильно, Чомучку. Книга все знає і нас навчає. Зверніть увагу, діти, на прислів’я,
що написані у вас на дошці. Прочитаємо їх. (Діти читають.) " Книга вчить, як на світі жить”. "Книжка – маленьке віконце, а
через нього весь світ видно”. "Де розумом не дійду, то в книжці знайду”. "Не
бійся, коли не знаєш: страшно, коли знати не хочеться”. Отже, запам’ятаймо
перше правило: На всі запитання: "Як?”, "Чому?”, "Хто?”, "Де?”, "Що?”, "Коли?”
– відповіді дають книги ”. Та книги це незвичайні. Їх називають науково-художніми, науково-пізнавальними. Може хтось здогадався,
чому вони так називаються? Тоді я вам розповім. Всі ті явища, про які ви часто
запитуєте вивчає наука. Те, що відбувається в природі вивчають природничі
науки. Зможете назвати їх?
Бібліотекар: Правильно, те, що в техніці у нас відбувається, що
створюється технікою вивчають науки технічні. І так далі. Але всі ці науки ви
будете вчити значно пізніше. Наприклад, астрономію (науку про небесні тіла), ви
вивчатимете аж у 10-му класі. А ви вже сьогодні хочете знати, чи далеко до
сонця, чому сонце жовте? Тому й існує для молодших і середніх школярів
науково-пізнавальна література, тобто література, яка допомагає дітям пізнавати
науку, яка дохідливо, зрозуміло, популярно пояснює різні наукові поняття. Діти,
згадайте, можливо хтось із вас уже ознайомився з подібними книжками? Подивіться
на книжкову поличку Чомучка. Є серед цих книжок ваші знайомі? Назвіть їх.
Бібліотекар: Розгляньмо ще раз цю книжку. І спробуймо сказати, що ж в
ній особливого.
1.
Відомості титульного аркуша (малюнки автора).
2.
Зміст не в кінці, а перед текстом. Книга складається із розділів. Назви розділів – питальні
речення. Відповіді на певні питання в певному розділі. Читати всю книгу не обов’язково.
3.
Передмова. Книга для спільного читання батьків і дітей.
4.
Малюнки. Їх багато, є схеми, фотографії. Малюнки гумористичні, допомагають
дітям краще зрозуміти текст.
5. В
тексті багато матеріалу, винесеного на поля, надрукованого курсивом – це
коментар автора.
Отож
давайте ще раз повторимо особливості науково-пізнавальної літератури:
- текст
наукового стилю, вживаються терміни;
-
розширений довідковий апарат (передмова, післямова, тлумачні словники,
коментарі тощо);
-
велика кількість ілюстрацій, їх різноманітність (малюнки, схеми, карти,
фотографії, таблиці тощо).
Ми вже знаємо, що таке науково-пізнавальна література і в
чому її особливості. Але Мудрило Перший і Останній ставить перед нами нове
завдання:
Завдання 2. Дізнайтеся, хто пише
науково-пізнавальні книжки? (Бібліотекар роздає дітям книжки і вони дізнаються про
авторів книг ).
Бібліотекар: Правильно, діти. Автори науково-пізнавальних книжок не
просто письменники, вони за професією вчені, науковці, інженери. Адже тільки
вони можуть достовірно пояснити дітям різні наукові питання. Багатьох авторів
науково-пізнавальних книжок ви вже знаєте. Хто може назвати? (відповіді
дітей). Добре. Сьогодні ви познайомитесь ще з
багатьма авторами. Про одного із них ми зараз з вами прочитаємо. Читає з
передмови до книги : Воїнственський М.А. Ні пуху, ні пера!: Науково-художня книга : Для серед. та старш. шкіл. віку. Передмова Ю. Щербака;
Худож. Оформ. Д.О. Заруби. – К.: Веселка, 1991. – 70 с.: 1л. А тепер ми маємо
виконати такі завдання.
Завдання 3. Вивчіть інструкцію
як читати науково-пізнавальну літературу.
Читання може бути різним: перегляд, вибіркове читання, повне читання, вивчення.
Бібліотекар: Я лише доповню. Ще можна вибирати книги за допомогою бібліографічних посібників. Наприклад: "В
стране интересных уроков. Беседы о книгах для учащихся 5-6 классов.” – М.: Книжная палата, 1991. –
87 с. – (За страницами вашего учебника; Выпуск 27). Крім цього, вам можуть
допомогти матеріали рубрик, які є в дитячих журналах: "Соняшник”, "Барвінок”,
"Юний натураліст”, "Юний технік”. А ще ви добре знаєте збірники "Криничка”,
"Джерельце”. В них ви знайдете розділи науково-пізнавальної літератури.
ІІІ. Підсумок уроку.
Чомусик: А у мене ще від Мудрила Першого і Останнього є "хитрі”
запитання:
1. Яке
колесо під час руху не крутиться? /запасне/
2. Де
вода стовпом стоїть? /у пляшці/
3. Які
два займенника псують бруківку? /”я” і
"ми”/
4. Що
залишається в коробці, якщо з неї вийняти сірники? /дно/
5. Яка
річка тече в роті? /Десна/
6. Який
вузол не можна розв’язати? /залізничний/
7. Як
написати в чотирьох клітках "суха трава”? /сіно/
IV. Домашнє завдання.
Бібліотекар. Ось тепер усе. Дозвольте оголосити Указ по королівству від
Мудрила Першого і Останнього: Оголошую
конкурс на право називатися Почесним громадянином Мудрагелії;
Умови
конкурсу:
- нехай
кожен з вас вибере книжечку, яка йому сподобалась;
- нехай
прочитає її;
-
зробить картку для класної ілюстративної картотеки;
-
складе запитання-загадку за прочитаною книжкою.
Всім, хто блискуче впорається з цим завданням буде
присвоєно звання Почесного громадянина
Мудрагелії.
|