Подорож в країну "Фольклористика”
Мета:
виховувати у дітей любов до читання,
познайомити їх з літературою найбільш характерною для
молодшого шкільного віку.
Обладнання: книжкові
виставки „У світі казки”, „Пісенна Україна”, „Народ скаже, як зав'яже”.
Хід уроку.
І.Організаційний
момент.
Бібліотекар. З дитячих
літ книжка допоможе вам зрозуміти світ, що вас оточує. Вона відкриває нам
небачені обрії, допоможе зрозуміти історію народу, розкриє таємниці природи,
життя. Книга допоможе вам у навчанні,
збагатить знаннями, зміцнить волю, пробудить мрію. Книжок у бібліотеці багато.
Розкриєш одну з них - опинишся в далекій казковій країні, розказує нам про
незвичайні пригоди і подорожі, про чудеса, про навколишній світ.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Бібліотекар. Фольклор – народна творчість у широкому розумінні; література (байки, перекази,
легенди, казки, прислів'я, приказки), музика.
Фольклористика – галузь знань, що вивчає
фольклор. Ми з вами сьогодні подорожуємо по „Фольклористиці”:
1. Зупинка "Казкоград”.
Казка – розповідний твір про вигадані, часто
фантастичні події.
Гра «Чарівні речі» (Гравцям показують чарівні
речі і вони відгадують, з якої казки ці речі.) (Лампа,
підкова, ядро, сокира, горіх, риба, чобіток, квітка, возик, гроші).
Гра «Упізнай казку» (Ведучий читає уривок, а діти
відгадують, з якої він казки.)
1. „Проїв дірку
в бичка, з середини все виїв, туди горобців напустив і соломою заткнув, а бичка
під тином поставив і палкою підпер.” ("Лисичка – сестричка і Вовк - панібрат”)
2. "Що мали казати мишенята? Нічого. Стали
вони тут вилазити з-за столу, а Півник їх і не тримає. Хто ж таких ліньтюхів
пиріжками пригощатиме? " ("Півник та двоє мишенят”)
3. "Вовк зразу ж до боку, хотів солому віддерти.
Драв – драв, та зубами й зав`яз, що ніяк уже й не видере…” ("Солом`яний бичок”)
4. "От піч і каже: Дівонько – голубонько, на тобі оці пиріжки за
те, що ти мене прибрала. Спасибі тобі! Дічина подякувала і, тільки-но під`їхала, а пиріжки так і посунули в возик” ("Дідова дочка і бабина”)
5. "- Скажіть мені, дідусю, з чого це у вас рана
на грудях? А це, - каже,- така в мене рана,
що від неї мені скоро смерть буде. Тільки мені день і зостався жити…” ("Названий батько”)
6. «Девочка оглянулась и побежала в
чащу подснежники искать. А их было видимо – невидимо! Под кустами и под
камнями, на кочках и под кочками - куда не поглядишь. Набрала она полную
корзину, полный передник – и скорее опять на поляну.» («12 месяцев»)
7. «Тут портной рассердился, взял тряпку, да как
ударит тряпкой по мухам - семь сразу убил. -Вот какой я сильный и храбрый.» («Храбрый портной»)
8. "Герда пропягнула маленькій розбійниці
обидві руки в великих рукавицях і попрощалась з нею. Північний олень почав
бігти дуже швидко по пеньках іпо горбочках, болотами і луками.” ("Снігова королева”)
2. Зупинка "Прислів’єград”.
Прислів'я – влучний образний вислів, часто ритмічний за будовою, яркий у стислій формі узагальнює інші
явища життя.
Конкурс „Хто
більше?” (Діти
називають прислів’я та приказки на задані теми). (Тварини, явища природи).
3. Зупинка "Піснєград”.
Пісня – віршований строфічний твір із повторами , призначений
для співу.
Музичне попурі. Заспіваємо разом з… (Бібліотекар називає імена казкових героїв,
а діти згадують їх пісні і разом співають).
4. Зупинка "Загадкоград”.
Загадка – стислий алегоричний опис подій, предметів, явищ, що їх
треба впізнати, відгадати.
Відгадування загадок різної тематики.
1. По білому полю чорним маком
сіяно. ( книга )
2.
Найласкавіший хижак. (кіт)
3.
Що можна побачити з заплющеними очима?
(Сон)
4. Одяг
для картоплі.
(Мундир)
5. Без ніг, а біжить, без крил, а
летить. (Голос)
6.
Висить сито не руками зроблене. (Павутина.)
7.
Що належить тільки тобі, а застосовується частіше іншими? (Імя)
8.
У кого є такий самий хвіст як у гусака?
(У гуски)
9.
Де живе казковий птах? (У казці)
10. Що буде з лелекою, коли йому виповниться 2 роки? (піде 3-й)
11. Колоду треба розпиляти на 6
частин. Скільки треба зробити розпилів?
(3)
12. Скільки яєць може увійти в
однолітрову банку? (Жодного, вони не вміють ходити)
ІІІ. Підсумок уроку. Запитання для учнів:
1. Що
таке фольклор?
2. Які
жанри фольклору ви сьогодні узнали?
3.
Назвіть та охарактеризуйте їх.
ІV. Домашнє завдання. Намалювати
ілюстрації до улюблених казок.
|