Понеділок, 23.12.2024, 22:25
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Міське методичне об'єднання шкільних бібліотекарів м. Красноармійська

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Статистика

Онлайн всього: 6
Гостей: 6
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Методична копілка » 2 клас

Слайд-подорож для учнів 2 класу
Подорож з казковими героями по сторінках «Конвенції про права дитини»
Мета: ознайомити учнів із основними положеннями Конвенції ООН про права дитини; з’ясувати обов’язки, права і свободи дітей, визначені нею; виробляти навички правомірної поведінки, негативне ставлення до правопорушень, умінні протистояти негативним впливам. 
Виховувати в  учнів шанобливе ставлення до власної особистості та інших.
Формувати повагу до держави, її органів. Розвивати критичне мислення, здатність аналізувати навколишню інформацію. Виховувати самоповагу, почуття гідності й відповідальності за себе та за свої вчинки.
 
Обладнання: «Конвенція ООН про права дитини», мультимедійна презентація PowerPoint «Не порушуйте наші права», комп’ютер, проектор.
 
Хід заняття
І. Організаційна частина.
 
ІІ. Основна частина. 
 
Бібліотекар. Кожен із вас особистість, саме такої людини, як ви, немає на землі і не може бути. Кожна людина є єдиною і унікальною. Ви говорите по-різному, по-різному думаєте і висловлюєтеся, мирно живете, іноді сперечаєтеся, але завжди повинні пам’ятати, що всі люди на землі мають однакові права.
Сьогодні ми поговоримо про ваші  права, права дітей. 
Кожна людина має почуття, здібності, характер. Як же зробити, щоб такі різні, несхожі люди все ж таки жили із повагою одне до одного? Для цього існують правила, що визначають стосунки між людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з ними маємо справу.
Є такі правила, що обов'язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були – дорослі чи діти, робітники чи селяни, вчителі чи учні. Це такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, обов’язки кожного громадянина та його права. Називаються такі правила державними законами.
З давніх-давен люди мріяли про вільне щасливе життя без насильства, жорстокості, приниження. Для досягнення цього вони повинні мати певні права – права людини. Як ви гадаєте, коли й як наші пращури дійшли до розуміння того, що права людини слід захищати?
Учень 1: Давним-давно, ще у стародавні часи, у людей виникла необхідність відстоювати свої права. Спочатку це робили силою. Слабка людина не мала жодних прав, якщо в неї не було сильного покровителя, що бажав би допомогти їй у вирішенні суперечок.
Учень 2: Тривалий час діяв неписаний закон «Хто сильніший, той і має рацію». Але коли виникли перші держави, правителі яких прагнули встановити загальний справедливий порядок і норми життя для усіх громадян, у людське суспільство прийшов закон права. Тепер держава ставала на захисті й сильного, й слабкого. Головним критерієм права стала справедливість, а не сила. 
Бібліотекар. З тих пір минуло чимало століть. Держави створювалися, розросталися, процвітали або гинули. Чому? Як свідчить історія, правителі й уряд не завжди піклувалися про свій народ. Так, оголошуючи сусідній країні війну чи приймаючи яке-небудь політичне рішення, правитель прагнув задовольнити лише свої інтереси й зовсім не замислювався над долею простих людей. 
У 1924 році у Женеві було прийнято декларацію прав людини. Але цього було замало. Людству  потрібно було щось придумати, знайти такого захисника, який міг би примусити державу поступитися своїми інтересами заради інтересів своїх громадян і постійно піклуватися про них. Місію такого захисника взяла на себе міжнародна організація ООН. 1945 року, після закінчення Другої світової війни – найжахливішої і найжорстокішої війни за всю історію людства – народи багатьох країн вирішили, що задля збереження миру їм слід об'єднатися, щоб будь-які конфлікти та суперечки між країнами в подальшому вирішувались не воєнним шляхом, а мирним, за столом переговорів. Саме з цією метою 1945 року була створена Організація Об'єднаних Націй (ООН). До речі, одним із її засновників була Україна.
Саме ООН і уклала Конвенцію про права дитини, яка набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства. 
Що ж це таке «Конвенція про права дитини»? Це міжнародний договір, який складається із статей про права дитини. Їх зобов'язані дотримуватися в усіх країнах. Стежать за дотриманням Конвенції спеціальні люди – Уповноважені з прав дитини. Такі представники є у всіх містах кожної країни. Тому, в будь-який момент, ти можеш заявити про порушення своїх законних прав (слайд 2)
Створена «Конвенція про права дитини» була після детального вивчення ООН страхітливого становища дітей у багатьох куточках світу. Вивчивши це питання ООН зробило дуже сумні висновки:
100 мільйонів дітей у всьому світі жебракують;
50 мільйонів дітей працюють у небезпечних умовах;
120 мільйонів дітей не відвідують школу;
3,5 мільйона дітей помирають від таких хвороб, які можна вилікувати (слайд 3). 
 
А зараз ми розпочнемо свою подорож по сторінкам «Конвенції про права дитини» і спробуємо, переглянувши відомі мультфільми, визначити, які ж права були в них порушені (слайд 5).
 
Всі діти мають право на любов та піклування (слайди 7-8)
Держава повинна поважати відповідальність, права та обов’язки батьків та родини. І, водночас, держава повинна вимагати від батьків ростити та виховувати дітей належним чином.
Мультфільм «Вовк та теля»
 
Кожна дитина має право на життя (слайди 9-10)
Держава визнає той факт, що кожна дитина має невід’ємне право на життя. Держава визнає, що кожна дитина має право на здоровий розвиток.
Мультфільм «Івасик-Телесик»
 
Кожна дитина має право на власну думку (слайди 11-12)
Держава забезпечує дитині (згідно з її віком і зрілістю) право формулювати та виражати власні погляди з усіх питань. Держава має приділяти належну увагу поглядам дитини. Дитина має право бути заслуханою в суді та адміністративних органах. Дитина має право вільно виражати свої думки. Це право також включає свободу шукати, отримувати та передавати інформацію.
Мультфільм «Двоє справедливих курчат»
 
Особлива турбота дітям-інвалідам (слайди 13-14)
Діти з фізичними та розумовими вадами мають право на особливе піклування. Неповноцінні діти мають вести повноцінне і гідне життя в умовах, які забезпечать їх нормальну участь у житті суспільства.
Мультфільм «Цветик-семицветик»
 
Кожна дитина має право на медичну допомогу (слайди 15-16)
Кожна дитина має право на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я. Держава повинна домагатися повного здійснення цього права. Особлива увага має приділятися:
  • зниженню рівня смертності немовлят і дітей;
  • наданню необхідної медичної допомоги, зокрема первинної медико-санітарної допомоги;
  • наданню достатньої кількості їжі та чистої питної води;
  • забезпеченню інформацією всіх верств населення щодо здоров’я, харчування дітей, щодо переваг грудного годування, гігієни і санітарії.
Держава має вживати заходів, спрямованих на скасування традиційної практики, що негативно впливає на здоров’я дітей. Важливу роль відіграє міжнародне співробітництво: розвинені країни мають допомагати країнам, що розвиваються.
Мультфільм «Лікар Айболить»
 
Кожна дитина має право на повноцінне харчування (слайди 17-18)
Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового та духовного розвитку. Сюди входить належне харчування, житло, одяг. Батьки несуть відповідальність за забезпечення належного життєвого рівня дитини. Держава має вживати необхідних заходів щодо надання допомоги батькам у здійсненні цього права.
Мультфільм «Мішок яблук»
 
Кожна дитина має право на освіту (слайди 19-20)
Дитина має право на освіту. Дитина повинна відвідувати школу. Кожна дитина має право на безкоштовну і обов’язкову початкову освіту. Держава повинна забезпечити це право. Держава також має забезпечити доступність середньої та вищої освіти на підставі здібностей кожної дитини. Держава має забезпечувати доступність інформації та матеріалів у галузі освіти та професійної підготовки. Держава повинна вживати заходів щодо зниження кількості учнів, які залишили школу. Держава має вживати всіх необхідних заходів для забезпечення такої шкільної дисципліни, яка ґрунтується на повазі людської гідності дитини. Положення Конвенції ООН про права дитини не мають порушуватися під час уроків. Дуже важливо розвивати міжнародне співробітництво у галузі освіти. Освіта має бути доступною для всіх дітей. 
Мультфільм «Пригоди Буратіно або Золотий ключик»
 
Кожна дитина має право на відпочинок. Жодна дитина не повинна залучатися до примусової праці (слайди 21-23)
Діти мають право на відпочинок. Діти мають право на дозвілля і розваги. Діти мають право брати участь в іграх, адже, граючись, вони пізнають світ, розвиваються й готуються до дорослого життя. 
Жодна дитина не повинна залучатися до примусової праці. Закон, дозволяючи брати на роботу неповнолітніх, водночас встановлює особливі правила їх, роботи, захищає їх інтереси, охороняє здоров'я та можливості подальшого розвитку. Конституція України забороняє використовувати працю неповнолітніх на небезпечних для них роботах. Кожна дитина має право на захист у тих випадках, коли їй доручається робота, яка може потенційно загрожувати її здоров'ю. Держава встановлює мінімальний вік для прийому на роботу і визначає вимоги до умов праці неповнолітніх. 
Мультфільм «Попелюшка»
 
Жодна дитина не повинна бути скривдженою (слайди 24-25)
Діти мають право на захист від усіх форм фізичного, психологічного насильства та експлуатації як в сім’ї, так і поза нею. Держава має вживати всіх заходів для запобігання насильству щодо дитини. Дитина має право на необхідну підтримку і допомогу.
Мультфільм «Нікудишко»
 
Кожна дитина має право на індивідуальність (слайди 26-27)
Держава поважає індивідуальність дитини, її громадянство, ім'я та сімейні зв’язки.
Мультфільм «Ёжик должен колючим»
 
Кожна дитина має право на житло (слайди 28-29)
Причини бувають різні, але правила завжди одні - батьки мають право на придбання або продаж нерухомості, а діти мають право на житло. Держава повинна піклуватися про те, щоб ваші батьки не продати свою квартиру або будинок без надання вам житла на період купівлі нового. Тобто, якщо після продажу нерухомість немає можливості відразу ж придбати, то сторона, яка продає, повинна подати в органи опіки та піклування документ, в якому повинно бути вказано, що до моменту купівлі нового житла дитина проживає у бабусі і дідусі, або у кого-небудь з близьких родичів. При цьому умови тимчасового проживання дитини не повинні бути гіршими, ніж тим, в яких малюк жив до цього.
Мультфільм «Зайчикова хатка»
 
Кожна дитина має право на особисті речі (слайди 30-31)
Ніхто не може незаконно втручатись в особисте життя дитини. Дитина має право на захист закону від свавільного втручання в її особисте та сімейне життя, її оселю та кореспонденцію.
Мультфільм «Кривенька качечка»
 
Жодну дитину не можна використовувати для власного збагачення (слайди 32-33)
Держава повинна захищати дитину від тих осіб, які, заробляючи   гроші, використовують дитячу працю. Діти мають бути захищені державою від небезпечної та тяжкої праці. Законодавство держави встановлює мінімальний вік дитини для прийому на роботу і необхідні вимоги щодо тривалості робочого дня.
Мультфільм «Пригоди Фунтика»
 
Кожна дитина має право мати сім’ю (слайди 34-35)
Держава сприяє возз’єднанню сім’ї. Держава дозволяє дітям та їхнім батькам в’їзд чи виїзд до іншої країни з метою возз’єднання сім’ї. Держава також дозволяє батькам, які проживають у різних країнах, спілкуватися з дитиною.
Мультфільм «Мама для мамонтёнка»
 
Кожна дитина має право на ім’я (слайди 36-37)
Кожна дитина після народження має право на ім’я та громадянство.
Мультфільм «Пригоди чебурашки»
 
Усунення дискримінації (слайд 38)
Всі права рівні для кожної дитини, незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, соціального походження. Держава не може порушувати жодне з прав. Держава має активно пропагувати права дитини.
 
ІІІ. Підсумки заняття.
 
Бібліотекар.  Великий педагог В. О. Сухомлинський говорив: «Сьогодні — діти, завтра — народ!» Звичайно, діти — майбутнє нашої держави, і від вашого фізичного розвитку, знань, вмінь залежатиме, якою буде наша Україна.
Учень 1. Хочеш Людиною справжньою стати – 
Наші закони навчись поважати.
Навчись їх виконувать завжди і всюди,
Тоді і тебе поважатимуть люди!
Учень 2. Я маю право жити на землі,
Творити, дихати, учитись,
Примножувать багатства всі її,
Своєю Україною гордитись.
Я маю право Україну восхваляти,       
Боротися за неї і за честь стояти,
Безкрайнії поля її любити,
І щовесни журавликів із вирію зустріти. 
Я маю право на веселку й на весну, 
На щедру осінь і на тепле літо, 
На зиму, так безмежно чарівну, 
І на лани із стиглим житом, 
На золотаве сонце в небесах, 
Що щедро Україну зігріває, 
На соловейка спів в гаях, 
І на любов батьків, безмежну і безкраю.
Учень 3. Яка це радість – жити!
Творити чудеса!
Сміятись і радіти,
Як вранішня роса!
Під весняним сонцем оживають квіти.
Під твоїм віконцем, як же не радіти.
Кущики й дерева, що ростуть на славу,
На тепло і ласки мають рівне право.
Бібліотекар. Від народження ви маєте певні права, які гарантовані і захищаються державою. Їх ви повинні знати й реалізовувати щодня. Але пам’ятайте: ваші права не повинні порушувати права інших. З часом у вас збільшиться обов'язків і відповідальності. Існують закони, які визначають ваші обов'язки. Ви мусите їх знати. Незнання закону не звільняє вас від відповідальності за ваші вчинки, дії або бездіяльність. 
А ми хочемо подарувати вам пам’ятки «Мої права та обов’язки», щоб ви знали, що на кожне право є свій обов’язок. Дякую вам за активну роботу на занятті. До нових зустрічей.
 
 
Використані джерела
 
1. Бармак, М.В. Основи правознавства [Текст] / М.В. Бармак. –  Тернопіль: АСТОН, 2001. – 256 с.
2. Бібік, Н.М. Зростаймо громадянами: навчальний посібник [Текст] / Н.М. Бібік, М.М. Ілляш. – К.: Веселка, 2000. – 87 с.:     іл.
3. Гавриш, С. Маленькі історії про великі істини [Текст] / С. Гавриш. – Х.: Ранок: Веста, 2004. – 160 с. 
4. Загальна Декларація прав людини [Текст] / відповід. за випуск С. Головатий. –  К.: Українська Правнича Фундація,        1995. – 12 с.
5. Конвенція ООН про права дитини [Текст] / відповід. за випуск С. Головатий. –  К.: Українська Правнича Фундація,          1995. – 32 с. 
6. Конституція України для школярів [Текст] / відповід. за випуск С. Головатий. –  К.: Українська Правнича Фундація,         1998. – 59 с. 
7. Урядовий сайт для юних громадян [Електронна версія]. – Режим доступу: http://children.kmu.gov.ua/.
    – Назва з екрана. 
Категорія: 2 клас | Додав: Дінуля (29.11.2014)
Переглядів: 719 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz