Понеділок, 23.12.2024, 22:38
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Міське методичне об'єднання шкільних бібліотекарів м. Красноармійська

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Статистика

Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Методична копілка » 2 клас

Бібліотечний урок у 2 класі
    Аналітико-синтетична переробка джерел інформації

Тема. Розвиток уявлень про первинні документи, довідкові видання, довідковий апарат книги, про текст, його  структуру

  Мета: вміння знайомитись з книгою, знаходити потрібну інформацію, формувати уявлення про тему і зміст тексту, узагальнювати й систематизувати знання про зв’язну розповідь; розширювати уявлення про текст, осмислювати заголовок, відповідати на запитання «Чому так названо твір», його структуру; вміння правильно висловлюватись; виховувати спостережливість, культуру спілкування.

  Обладнання:  дидактичний матеріал з теми, виставка словників, мультимедійний проектор, ПК

  Хід уроку:

  Учитель:

     Читаючи книгу, газету, журнал, слухаючи радіо чи дивлячись телевізор, ви, напевне, зустрічали слова, вирази, значення яких вам незрозумілі. Що ж ви робите в таких випадках?  Звичайно запитуєте батьків, вчителів, друзів, але корисніше й цікавіше самому знайти потрібну інформацію. А її ви отримаєте, коли звернетесь до довідкової літератури.

     Сьогодні ми завітаємо до словників. Словник – це довідкова книга, яка містить зібрання слів, розташованих у певному порядку (переважно в алфавітному чи тематичному)

     Щоб відшукати незрозуміле слово, знаходять сторінку з літерою, з якої починається слово, а за літерою йде і потрібне  слово. Є багато  різноманітних  словників.  (Виставка словників)

     Сьогодні ми розглянемо орфографічні і тлумачні словники. Орфографічний та тематичний словники – це перші словники, з якими ви познайомитесь. Вони призначені для повсякденного користування на уроках та самостійної домашньої роботи. Сьогодні ми будемо вчитись користуватись  цими 2-ма словниками орфографічним та тематичним.

  Орфографічні словники містять відомості, як правильно писати те чи інше слово

  (У кожного учня на парті 2 словника ).

  За алфавітним показчиком ти легко відшукаєш кожне слово, але для цього треба добре знати алфавіт. Слайд з алфавітом

  Зверніть увагу не тільки на першу, а й на усі наступні букви.

  Словники допоможуть вам правильно написати, вимовити слово, а тематичний – ще й розтлумачить його.

  Практична робота:  

-         за допомогою довідкової літератури  знайти значення або визначення слів (за вибором учня)

-         знайди три слова(за вибором), які відповідають на питання ЩО? (перевірити завдання у 3-4 учнів)

  слайд з зображенням словників

  Учитель: Є словники маленькі, великі. І всі вони містять велику кількість слів, які складаються потім у речення, а речення – в текст, а з текстів потім складаються оповідання, повість, ессе, романи, вірші, поеми та ін..

  Пригадайте, за допомогою чого ми спілкуємось? ( За допомогою речень )

  - Отже, речення – одиниця спілкування, найменша одиниця мовлення. А що вважається одиницею зв’язного мовлення? ( Текст )

  Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

- Діти, зараз послухайте 2 записи

Осінній ліс

1. Який урочистий стоїть ліс у своєму осінньому вбранні! Дрімають дерева під останнім теплим промінням. Осіннє сонце позолотило листя на них, пофарбувало в жовті й червоні кольори. Ось червонолистий стрункий клен ніжно шепоче. Поблизу великого  пня вогнем палає горобина. У пишні шати вбралися велетні дуби. Слайд з зображенням осіннього лісу. 

2. У повітрі літає срібне павутиння. Давно не чути солов’їного співу в садах. Їжак і білочка готують собі запаси їжі на зиму. На полях, у садах, на городах люди збирають урожай.

- Про що розповідається в обох записах?

- У якому записі речення зв’язані між собою за змістом, а в якому – ні?

- Як ви вважаєте, речення якого запису становлять зв’язний текст? Чому?

- Чи можна до другого запису дібрати заголовок? Чому?

  Висновок. Речення в першому записі зв’язані між собою за змістом, становлять зв’язний текст, до нього можна дібрати заголовок. А речення другого запису не пов’язані одне з одним за змістом, хоч у них розповідається про ознаки осені. До них не можна дібрати заголовок. Це не текст.

  Формування умінь і навичок

  Учитель зачитує текст. Зображення тексту на слайді

  Учні посадили біля школи молоді деревця. Наполегливо вчитися – обов’язок кожного школяра. Хлопчики і дівчатка допомагали збирати врожай городини. У вересні розпочинається новий навчальний рік.

- Про що розповідається в кожному реченні?

- Чи становлять ці речення зв’язний текст?

  Висновок: хоч у кожному з цих речень говориться про учнів, про школу, але вони не зв’язані за змістом. Тому це не зв’язний текст, а окремі речення.

  Зображення тексту на слайді

  Місце, де ти народився і живеш, –  це твоя маленька батьківщина. Зелений гай, широке поле, широка ріка – це також твоя батьківщина.

- Про що розповідається в тексті?

- Чи можна йому дати заголовок?

- Чи становлять ці речення зв’язний текст?

  Висновок: це текст, бо кожне наступне речення зв’язане за змістом з попереднім, до тексту можна дібрати заголовок.

  Опрацювання правила  про текст

- Діти, зв’язані за змістом речення становлять текст. У тексті завжди про щось повідомляється, розповідається. Це його тема. Кожен текст чомусь навчає. Це його мета. До тексту можна дібрати заголовок.

- Що утворює текст?

- Що таке тема і мета тексту?

- Що можна дібрати до тексту?

Текст складається з трьох частин: зачина, основної частини та кінцівки

Слайд з зображенням таблиці

текст

Зачин

Основна частина

Кінцівка

Називає тему тексту

Розповідає про перебіг подій, розкриває головну думку

Підводить до висновку, логічно завершує текст)

Де? Коли? Хто? ЩО?

Що відбулось?

Що з того:

Слайд з текстом:

  Зачитує учень.. Біля дороги вона побачила ромашку. Вранці другокласниця Оля йшла до  школи. Та раптом помітила на пелюсточку краплинку роси. Оля вже простягнула руку, щоб зірвати квітку. Дівчинка задивилася на краплинку й не зірвала квітку.

- Розташуйте речення так, щоб вийшов зв’язний текст. Доберіть заголовок.

Знайдіть зачин, основну частину, кінцівку

  Творча робота

- Діти, прочитайте речення відображені на слайді

3) Вони вже зараз старанно запасають  корм для пташок.

1) Ще стоять теплі осінні дні. Та на небі все частіше з’являються сірі хмари. Незабаром настане холодна зима.

2) Важко буде жити пташкам, які залишаються в нас зимувати. Але про них подбають школярі.

- Подумайте, як переставити частини запису, щоб утворився зв’язний текст.

- Про що ви дізналися з тексту?

- Запишіть утворений текст.

 ( Учні записують текст у зошитах )

Учитель:

     Таким чином, ми знаємо, що кожна книга, кожне видання складається з тексту, але щоб розпочати роботу з книгою, спочатку треба ознайомитись з нею. Це дасть загальне уявлення про основну тему та ідею книги, особливості викладу матеріалу і стиль.

   Ознайомлення з книгою слід розпочинати з титульної сторінки, на якій вказане прізвище автора, назва книги , для якого віку вона призначена, коли вийшла з друку і в якому місті та яке видавництво її друкувало.

   Читачеві, який багато читає, про авторитетність книги чимало може сказати прізвище її автора тому, що є багато письменників, які завойовують своїми творами любов і визнання читачів. Думка про якість книги не відомого раніше автора складається вже в процесі роботи над нею. Є й такі книги, що створюються великими колективами людей, у них вказують прізвища тих , хто їх впорядкував чи редагував.

   Титульна сторінка – це дуже важлива частина книги, бо містить основні відомості про книгу.

   Та ще крім титульної сторінки треба ознайомитися з апаратом книг^

   Апарат книги – це науково-довідкові матеріали , що автор, упорядник чи редактор книги додають, щоб дати інформацію читачам про зміст і структуру книги, пояснити важкі для сприйняття місця, охарактеризувати описані події й осіб , вказати використану літературу тощо.

   Складники апарату книги – це анотація , передмова , вступна стаття , примітки й коментарі , словник важкозрозумілих слів , післямова, біографічна довідка про автора, покажчик , список літератури, резюме, зміст, друкарське оформлення , ілюстрації, схеми і таблиці.

   Інформація, яка здобувається при ознайомленні з титульною сторінкою книги, доповнюється анотацією, розміщеною на звороті титульної сторінки.

   Анотація – це коротка характеристика книги. Вона дає коротку, але вичерпну відповідь на питання про зміст книги. В анотаціях до художніх творів іноді бувають стислі відомості про автора книги.

   Упорядники, редактори, перекладачі або автори пишуть передмови до книги. У них характеризують історичні обставини і факти особистого життя автора, що спонукали до написання книги.

   Подібну до передмови роль відіграє в книжці вступна стаття. ЇЇ завдання – підготувати читача до зрозуміння та засвоєння матеріалу. Буває так, що замість передмови в кінці книги розміщують післямову, яку пише упорядник , перекладач, редактор чи сам автор. Післямова за змістом схожа на передмову, її завдання – дати відповіді на запитання, що виникають під час читання, доповнити й показати значення книги в нашому житті.

   Зорієнтуватися в матеріалах, вміщених у книзі та знаходити потрібні розділи найкраще допоможе „зміст”. Зміст розташований у кінці книги, а іноді на її початку.

  Зміст – короткий ( простий ) план твору, він розкриває основну суть книги.

  В книгах велике значення відіграють ілюстрації, малюнки, фотографії, креслення та карти, вони добре доповнюють зміст. Зустрічаються книги майже повністю ілюстровані. Наприклад, у нашій країні велика увага приділяється ілюструванню книг, над цим працюють найкращі художники.

  Закріплення вивченого матеріалу:

  Де розміщена титульна сторінка і що на ній вказують?

  Що таке анотація?

  Для чого в книзі потрібні коментарі?

  Які покажчики ви запам’ятали?

  Учитель:

     Ми познайомились зі словниками, текстом,  з довідковим апаратом книги, підручника.У 80-х роках нашого століття видання  довідкової літератури  набуває нову форму-електронний формат.

     З середини 80-х починають видаватися енциклопедії та словників на лазерних компакт дисках. Першою таку енциклопедію видала «Грольер» в 1985 році. В 1989 році була випущена «Мультимедійна енциклопедія Комптона», яка включала в себе звукові файли, картинки, анімацію і текст. Такого роду видання і отримали назву мультимедійні CD-ROM. (продемонструвати єл.диск)

     Крім енциклопедій, на компакт-дисках для персональних комп'ютерів видаються різні словники та довідники.

      У Росії за останні 10 років також видані різні електронні енциклопедії, довідники та словники. (Велика енциклопедія Кирила і Мефодія; Сімейство електронних словників (двомовних) Мультилекс, Лінгво;бази даних містять юридичну інформацію «Консультант плюс» та ін.).

Основні переваги електронних довідкових видань:

1.      Компактність - багатотомні паперові видання вміщуються на один

компакт-диск.

2        Наявність звукової, відео інформації.

     Єдиним реальним недоліком електронних довідкових видань є те, що для їх використання потрібен персональний комп'ютер, бажано підключений до мережі Інтернет, наявність електрики.

     Таким чином, вміння користуватися довідковими виданнями і довідковим апаратом книги є важливою складовою культури читання. Довідкові видання та довідковий апарат книги дозволяє читачеві швидко знайти і вивчити потрібне йому питання.

     Хоча часу все одно не вистачить.

Підсумок уроку

1. Відповіді на запитання

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Які речення утворюють текст?

- Що таке тема і мета тексту?

- Які довідники ви знаєте?

- З яких частин складається книга?

Категорія: 2 клас | Додав: Дінуля (26.12.2013)
Переглядів: 991 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz