«Основні типи інформаційно-пошукових задач та алгоритми їх рішень» МЕТА: -
ознайомити учнів з видами
інформації, довідкової літератури, з їх значенням у житті людини; -
навчити користуватися довідниками, словниками; -
розвивати спостереження; -
виховувати дбайливе ставлення до книги; -
прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас,
користуючись довідковою літературою. ОБЛАДНАННЯ: виставка книжок А. Барто, енциклопедії,
словники, довідники, картки із завданням,
мультимедійна презентація Power Point, проектор, екран,
кружечки в конвертах для оцінювання. ХІД УРОКУ І. Організація початку
уроку. Бібліотекар: - Пролунав
дзвінок, починаємо урок. Який у нас
урок? (Бібліотечний) ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів Оголошення теми, мети уроку (слайд №1, 2 ), ІІІ. Емоційне
налаштування учнів на урок
1. Створення ситуації успіху Психотренінг «У мене все вийде,
все буде гаразд» 2.
Реклама уроку ( Слайд № 3) -
Яким має бути наш урок?
Урок має бути:
|
Ми будемо:
|
цікавим
|
уважними
|
незвичайним
|
зосередженими
|
навчальним
|
активними | 3. Девіз уроку ( Слайд № 4): Не просто слухати, а чути. Не просто відповідати, а міркувати, Не просто
дивитися, а бачити, Дружно й плідно працювати. Бібліотекар -
Оцінювати свою роботу на уроці ви будете самостійно, а
допоможе вам в цьому світлофор. Якщо вам на уроці буде цікаво,
виберіть кружечок червоного
кольору. Якщо урок не сподобається – зеленого. А якщо ви не зможете визначитися – жовтого. ІV. Актуалізація надання необхідної інформації 1.
Інформація. Види
інформації. Бібліотекар -
Діти, дуже часто ми чуємо слово «інформація». А як ви
розумієте значення цього слова? (Слайд
№5) (Так, це всі повідомлення, які отримані за допомогою органів почуття) -
Від кого ви получаєте інформацію? (Слайд № 6) -
А в школі? (Так, від учителя, товаришів, а ще з книжок.) -
Назвіть дім, де живуть книжки. ( Звичайно , це
бібліотека.) - В кожній бібліотеці можна знайти
полицю, де знаходиться довідкова література,
яка дасть відповіді на всі ваші питання. До довідкової літератури відносяться словники , енциклопедії,
довідники. (Звернення уваги на виставку
книжок) 2. Знайомство з алфавітним каталогом, як
джерелом адресного бібліографічного
пошуку. Бібліотекар - Книжки розставлені
в бібліотеці по тематиці в алфавітному порядку – з початкової букви прізвища
авторів. На кожну книгу заповнюється картка. Зберігаються ці картки в картотеці. (Слайд №7). Якщо треба знайти необхідну книгу, глянув у
карточку і все стало зрозуміло: хто
написав книгу, як вона називається, а цифри та букви в кутку – шифр, який підкаже,
до якої полички підходити, в якому місті книжку шукати. 3. Адресний пошук. Алгоритм пошуку. А зараз
пограємо в гру «Відгадай слово» (Слайд№8
) Вам необхідно відгадати прізвище дитячої поетеси, вірші
якої ви всі дуже добре знаєте. А допоможе вам
в цьому знання алфавіту. Перша
буква слова в алфавіті стоїть після букви
«А», Друга –
це перша буква алфавіту, Третя –
після букви «П», Четверта
– перед буквою «У», П’ята –
після букви «Н» Яке слово у нас вийшло? Так, Барто. Діти, згадаємо вірші, написані Агнією
Барто . В нашій бібліотеці
є багато книжок цієї поетеси (виставка
книжок). Якщо вони вам подобаються, ви можете їх прочитати. Але не забувайте,
що до книжок треба ставитися дбайливо, бо «одна книга тисячі людей навчає» Але як знайти
необхідну книжку в бібліотеці? Так! Ми звернемось до картотеки і зробимо пошук за
адресою. (Слайд №9) Допоможе нам алгоритм пошук.
Гра «Зустріч з автором» Робота з каталожними
картками . Бібліотекар - Діти, у вас на партах знаходяться декілька карток різних
письменників. Вам треба вибрати ті, де зустрічається прізвище Агнії Барто. -
Назвіть, скільки книжок поетеси в нашій
бібліотеці. Так, молодці! Їх - 6 ! Фізхвилинка. (Слайд №10 ) Бібліотекар -
Наступна інформація -
фактографічний пошук. Фактографічний
пошук -
це процес пошуку фактів. Джерелом фактографічного пошуку є довідники :орфографічні
та тлумачні словники. В орфографічному словнику
ми знайдемо правила написання слів, визначимося з
наголосом. Тлумачний словник розкриє значення слова. Щоб
успішно користуватися словниками,
потрібно знати, що всі слова в них розміщені теж в алфавітному порядку. А зараз ми подивимося
мультфільм про смешарика, який шукав значення незнайомого йому слова (Слайд
№11)
Бібліотекар - Діти, що треба зробити, щоб знайти
значення слів: бібліотека, книга,
обкладинка? - Так, треба звернутися до словника. І знову ми звертаємося до алгоритму
пошуку (слайд №12). -
В якому словнику
ми можемо знайти значення потрібних слів? Правильно, в тлумачному. Самостійна робота в групах з
тлумачними словниками за варіантами. Перевірка
роботи. - Молодці, діти. Отже, тепер ви знаєте, як шукати значення нових
слів. Частіше звертайтесь до словничка – і ваша мова буде правильною й
красивою. 5. Тематичний пошук. Учитель - Переходимо до
тематичного пошуку. (Слайд № 13) Тематичний пошук – це пошук за конкретною темою.
Наприклад, щоб знайти улюблену казку,
нам треба знати, як розташовані казки в
нашій бібліотеці. На нашому казковому
стелажі на першій полиці – «Віночок українських казок», який має два
роздільника: «Українські народні казки»; «Українські літературні казки». Чи знаєте
ви, чим вони відрізняються один від одного?
(Відповіді учнів) Отже, якщо вас цікавлять народні казки,
ви знайдете їх за роздільник «Українські народні казки», а літературні – за роздільником «Українські літературні казки». Наступна
полиця – «Російський ярмарок казок». Обрати найцікавіше, те, що вам до душі,
допоможуть роздільники: • «Російські народні казки»; •
«Російські літературні казки» •
«Казки О.С.Пушкіна» Третя полиця – «Казковий дивосвіт близьких та далеких країн» Гра-пошук «Упізнай казку за ключовими
словами та визнач полицю, де стоятиме книга» (Слайд и№14 )
Дід
Баба
Мишка
Гніздечко
|
Попіл
Бал
Принц
Мачуха
|
Стара
Розбите корито
Море
Рибка
|
«Кривеньке коченя»
|
«Попелюшка»
Ш. Перро
|
«Казка про золоту рибку» О.С.Пушкін
|
Українська народна казка
|
Зарубіжна літературна казка
|
Російська літературна казка
|
V. Рефлексія. Збіг урок наш, як коротка мить, Дуже
швидко час біжить.
Час вже підсумки підбити,
Чого ж зуміли досягти ми. Прийом «вірю — не вірю» Учням
пропонується відповісти на запитання, що починаються словами: «Чи вірите ви в
те. що...» Бібліотекар -
Чи вірите ви в те, що заклад, у якому зберігаються та видаються для
використання книги, називається
бібліотека. (Вірю) -
Чи вірите ви в те, що книги в бібліотеці розміщаються на столах. ( Не
вірю. На стелажах) -
Чи вірите ви в те, що до довідкової літератури відносяться довідники, словники, енциклопедії.( Вірю) - Чи вірите ви в те, що мета словника – розважати
( Не вірю. Вказати правильне
написання слів, пояснити їх значення) - Чи вірите ви в те, щоб швидко знайти потрібне слово в словнику, треба знати
алфавіт.(Вірю) -
Чи вірите ви в те, що про наявність книги в
бібліотеці можна дізнатися з
картотеки (Вірю)
УІ. Підсумок уроку. Результат оцінювання.
Бібліотекар -
На початку уроку
ми визнали, яким хотіли б бачити урок.
Дійшли спільної думки, що він має бути цікавим, творчим, незвичайним,
навчальним. Оцінимо свою роботу за світлофором (Слайд №16 ) У кожного на парті – різнокольорові
кружечки. Нагадую, вони означають: Червоний – мені було цікаво Зелений - не
сподобався урок Жовтий
- не визначились. Бібліотекар -
Діти, з вашої відповіді я дізналася, що урок для вас був не тільки цікавим, а й корисним.
Ви познайомились з видами інформації,
довідковою літературою, дізналися, як знайти потрібну книжку в бібліотеці.
Я запрошую всіх вас завітати до
нашої шкільної бібліотеки і стати її активними
читачами.
|