Понеділок, 23.12.2024, 22:28
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Міське методичне об'єднання шкільних бібліотекарів м. Красноармійська

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Методична копілка » 2 клас

Бібліотечний урок

РОЗДИВИМОСЬ КНИГУ УВАЖНО

Будова та елементи книги, їх призначення 

Мета. Ознайомити учнів з складовими частинами книги. Розвинути естетичний смак читача, навчити розуміти внутрішній зв’язок тексту і малюнка, познайомити з ілюстраціями до книги, із відомими ілюстраторами дитячих книг.             

Обладнання: Макети книги та її деталі. Виставка ілюстрованих книг.   

Вступна бесіда

Бібліотекар. Книга – одне з найкращих надбань людства. Вона допомагає вирости справжніми людьми, виховує душу людини.

Книга – це пам’ять людства. Усе своє життя ми звертаємося до книги. Книга допомагає у навчанні, пробуджує мрії і фантазії. 

Хід уроку: Сьогодні діти у нас бібліотечний урок. На уроці ми будемо говорити про вашого найкращого друга – книгу. 

Кожен день ми звертаємося до книги, але напевне, не всі знають, що книга має свої особливості, тільки їй притаманні. Це елементи книги. 

Давайте розглянемо книгу. 

— З чого починається книга? (Обкладинка або палітурна книжка)

— Що можна прочитати і побачити на обкладинці? (Назву, автора книги)

— Як називається перша сторінка книги? (Титульний лист)

Зверніть увагу. На титульному листі вміщують назву книги, прізвище автора, художника, назву видавництва, місце і рік видання, вказано для кого вона призначена.

На звороті титульного листа друкують анотацію.

Анотація – короткий зміст книги. Вона викладає у найстислішій формі зміст книги, іноді дає оцінку, допомагає вирішити, наскільки цікавить ця робота читачу.

— Для чого в книзі картинки, і як їх називають?

Називають їх ілюстраціями. 

Ілюстрація – це малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту.

— Що розміщено в самому кінці книги? (Зміст) 

У книгах є ще передмова та післямова.

Передмова. Про книги пишуть її упорядники, редактори або автори. У передмовах часто характеризують історичні обставини та факти особистого життя автора, що спонукали до написання книги.

Післямова. За змістом близька до передмови. Читають її переважно тоді, коли твір чи книгу прочитано, в ній відсутні поради, як їх слід читати. Завдання післямови – дати відповіді на ті питання, які можуть виникнути у процесі читання, доповнити, показати значення книги в сучасному житті.

Також в книзі є вихідні дані – паспорт книги. Тут читач знайде прізвище автора, прізвища видатних працівників, які доклали рук і вміння до створення книги. Це – редактор, художній редактор, коректор, технічний редактор. 

Уважний читач прочитає тут: і коли книжку здано до друку, і коли її почали друкувати. Є тут відомості про формат книги, тираж, ціну. І ще дуже важливі дані адреса поліграфічного підприємства, де виготовляли книгу і адреса самого видавництва. 

— Ось ми розглянули елементи книги, а зараз ознайомимося з будовою книги. 

Слово "Книга" походить від церковнослов’янського "Книги", що означає "лист, грамота". 

 — З чого ж складається книга?

Книга складається з зшитого і обрізаного з трьох сторін книжкового блоку, який проходить спеціальну обробку, з палітурної кришки, в яку вставляється блок, і форзацу, який служить для скріплення блоку з палітурною кришкою.

Книжковий блок

Давайте поглянемо на малюнок. Тут ми бачимо, що книжковий блок складається з віддрукованих листків, зложених у зошити. Місце згину і скріплення листків між собою називається – спинкою

Крім цього, кожний зошит на спинній частині має спеціальні контрольні мітки: потенціальні та поза казні.

Для чого ці мітки? Для того, щоб не переплутати зошити, при складанні блока. До спинки першої і останньої сторінки книжкового блоку приєднано листок щільного паперу – форзац.

Для чого служить форзац?

Для того, щоб скріпити обкладинку з блоком книги. Обкладинка оберігає книгу від пошкоджень і служить елементом художнього оформлення. 

Для захисту палітурок від пошкоджень і забруднення служить – суперобкладинка. Вона являє собою покриття з паперу чи прозорої плівки.

Для більш надійного скріплення зошитів з двох кінців приклеюється – каптал.

Кожна сторінка в книзі має свою цифру, яка означає порядковий номер сторінки видання – колонцифра. Була вона введена в книгу для більшої зручності читачів: із нею простіше знаходити необхідну сторінку. Місце для цифри на сторінці не узаконене. Частіше всього вона розміщується на нижньому полі сторінки.

Додаткові друковані елементи

Також всі зошити книжкового блоку забезпечені додатковими друкарськими елементами. (Це проводиться для правильного проведення дошнуровочно-палітурних операцій).                   

Цифра, яка означає порядковий номер зошита, і стоїть на першій сторінці в лівому нижньому куті називається – головною сигнатурою. А на третій сторінці зошита також зліва під текстом, ставиться додаткова сигнатура – норма – цифра з зірочкою і біля неї прізвище автора.

 Переходимо до останнього питання нашого уроку – ілюстрація та ілюстратори.  

Ілюстрація – малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту. Ілюстрації бувають: сторінковими, тобто на всю сторінку і у тексті – частина сторінки.

Створити якісну ілюстрацію до літературного твору – справа не з легких. Художник – ілюстратор насамперед глибоко осмислює задум автора, має добре знати час, описаний у творі, характери героїв, їхній зовнішній вигляд, побут, одяг, речі вжитку і т. д., щоб ілюстрація цілком відповідала ідеї твору, не суперечила історичній достовірності. 

А зараз познайомимося з художниками, які ілюструють книги. 

ЄВГЕН МИХАЙЛОВИЧ РАЧОВ художник –казкар, фантазер. У героях – тваринах Рачова ми впізнаємо людей добрих і злих, веселих і сумних. Більше 60-ти років ілюстрував художник книжки для дітей. Ваші мами і тати свого часу раділи цим малюнкам. Дідусі й бабусі теж пам’ятають з дитинства казки з ілюстраціями цього художника. Не старіють його ілюстрації до казок "Рукавичка", "Лисиця і заєць", "Півник – золотий гребінець", "Маша і ведмідь", байок Крилова, Глібова.

Понад 60 років існує видавництво "Веселка". Багато обдарованих художників ілюструють тут книжки. Один із них ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ ГОЛОЗУБ.

 В його ілюстраціях мало барв. Переважають жовті, коричневі, зеленувато-червоні або чорні. Малюнки не яскраві. Схожі на народні іграшки. Звірі тонконогі, веселі, схожі на людей.

Яскравими малюнками вирізняються книжки художниці ВАЛЕНТИНИ ГРИГОРІВНИ МЕЛЬНИЧЕНКО. Часто ілюструє журнал "Барвінок".

Підсумок уроку

  1. Для закріплення німий диктант. Показую елементи книги – записують – читають.
  2. Роздати книги. За 3 – 4 хв. визначити кількість зошитів у книжковому блоці. Видавництво. Короткий зміст. 
  3. Домашнє завдання: Самостійно виготовити книжку, використовуючи основні елементи книги. 
Категорія: 2 клас | Додав: Дінуля (05.12.2013)
Переглядів: 914 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz