Понеділок, 23.12.2024, 22:26
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Міське методичне об'єднання шкільних бібліотекарів м. Красноармійська

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Методична копілка » 1 клас

Бібліотечний урок для 1 класу

Складання плану до казки

«Малий Єнот і Той, що сидить у ставку» 

Мета:  вчити складати план до  тексту; розвивати вміння оформляти запитання до прочитаного тексту;  зв’язно висловлюватись; виховувати почуття любові до тварин.

Обладнання: презентація, малюнки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Всі сідайте тихо, діти,

домовляймось не шуміти,

на уроці не дрімати,

а старанно працювати.

ІІ. Оголошення теми уроку.

Слайд 1

Робота з казкою Л.Муур «Малий Єнот і Той, що сидить у ставку».

Бібліотекар.

    Діти, а ви чули таке слово «план»? А що це таке? Ось, наприклад, кожний з вас живе за планом: вранці встав, вмився, зробив зарядку, привів себе і постіль до порядку … (учні продовжують логічний ланцюжок).

 (Колективна робота)        

    Вірно діти, це називається план дня, але є ще план тексту, ось з цим, поки ще невідомим планом ми і познайомимося і, навіть, навчимося його складати. Перед тим як ми почнемо складати план по змісту казки Ліліан Муур, ми з вами пограємо у гру на винахідливість. (учням потрібно буде скласти вірш із окремо пронумерованих рядків, бібліотекар роздає слова, учні з місця по черзі зачитують свої рядки).

Слайд 2

Текст вірша:

1.  В кожному параграфі,

2.  В кожному оповіданні,

3.  В казці і пісні, навіть у фразі –

4.  Ти тільки задумайся,

5.  Тільки придивись –

6.  Ховається найголовніша мисль.

7.  Вона не завжди відкривається одразу

8.  Рядок за рядочком,

9.  Фраза за фразою –

10.                     Ти тільки задумайся,

11.                     Тільки придивись –

12.                     Відкриється найголовніша мисль.

С. Бондаренко 

Цей вірш вам підказав, що являється основним для складання плану тексту.

Слайд 3

   Ми з вами почитаємо цікаву казку про Єнота, дізнаємося, кого боявся маленький Єнот і що допомогло йому позбавитися страху.

Слайд 4

У казці зустрінеться слово «дикобраз» - це велика тварина-гризун, із темно-бурою жорсткою щетиною і твердими голками, як у їжака. Ми, також спробуємо скласти план до цієї казки.

ІІІ. Робота над текстом

а) Читання тексту бібліотекарем, передбачення змісту за допомогою малюнків.

 

Слайд 5

Малий Єнот і Той, що сидить у ставку

(уривок)

Слайд 6

    - Ой, ти мене налякав! – сказав гладкий Кролик. Куди це ти йдеш, малий Єноте?

    - Я йду до швидкого струмка, - сказав гордо малий Єнот. – Це по той бік ставка.

    - О-о-о! – сказав Кролик, - А ти не боїшся ЙОГО?

    - Кого мені боятися? – спитав Єнот.

    - ТОГО, що сидить в ставку, сказав Кролик. – А я його боюся!

    - Ну, а я не боюся! – сказав Єнот і пішов далі.

    І ось нарешті Єнот побачив велику колоду, що лежала впоперек ставка. «Тут мені треба перейти, - сказав сам собі Єнот. – А там, на тому боці, я ловитиму раків».

Слайд 7

    Єнот почав переходити колодою на той бік ставка. Він був хоробрий… та нащо зустрів того Кролика! Йому не хотілося думати про ТОГО, що сидить у ставку, але він нічого не міг із собою вдіяти. Він зупинився і зазирнув. Хтось сидів у ставку! Це був ВІН! Сидів там і дивився на Єнота при місяці. Єнот і взнаки не дав, що злякався. Він перекривив ТОГО, що сидів у ставку.

Слайд 8

    ТОЙ, що сидів у ставку, теж перекривив його. Та як перекривив! Єнот повернувся і дременув щодуху. Він промчав повз Кролика і біг, не зупиняючись, аж поки побачив старого Дикобраза.

Слайд 9

    - Що таке? Що таке? – запитав Дикобраз.

    Єнот розказав йому про ТОГО, що сидить у ставку.

    - А ти візьми палицю. Вернися і покажи йому, що в тебе є велика палиця.

    Єнотові хотілося принести раків. І він узяв палицю й рушив назад до ставка.

    «Може, ВІН тим часом пішов собі?» - сказав Єнот сам до себе.

    Ні. ВІН не пішов. ВІН, як і раніше, сидів у ставку.

Слайд 10

    Малий Єнот підняв велику палицю й посварився нею.

    Але в ТОГО, що сидів у ставку, теж була палиця. Велика-превелика палиця! І ВІН посварився тією палицею на Єнота! Єнот упустив свою палицю й побіг. Удома він розповів про ТОГО, що сидить у ставку.

Слайд 11

    - Ой, мамо! – сказав він, - мені так кортіло піти самому по раки! Мені так кортіло принести їх на вечерю!

    - І ти принесеш! – сказала мама Єнотиха. – Вернися, моя крихітко, але цього разу не перекривляй його, не бери палиці.

    - Що ж я маю робити? – спитав Єнот.

    - Тільки усміхнутися! – сказала мама Єнотиха. – Піди й усміхнися ТОМУ, що сидить у ставку.

    - І більше нічого? – спитав Єнот. – Ти впевнена?

    - Це все, - сказала мама. – Я певна.

Слайд 12

    І ось Єнот знову підійшов до ставка.

    «Може, ВІН, нарешті, пішов?» - сказав він сам до себе.

    - Ні, не пішов! ВІН, як і раніше, сидів у ставку. Малий Єнот примусив себе зупинитися. Тоді примусив себе зазирнути у воду. Тоді примуси себе усміхнутися ТОМУ, що сидів у ставку. І ТОЙ, що сидів у ставку, усміхнувся у відповідь.

    Малий Єнот так зрадів, що зареготав. І йому здалося, ніби ТОЙ, що сидів у ставку, теж регоче!

    «Тепер ВІН буде зі мною дружити! - сказав сам собі Єнот. – Тепер я можу перейти на той бік!»

Слайд 13

    І він побіг колодою на той бік ставка.

    Там, на березі швидкого струмка, Єнот заходився ловити раків. Скоро він наловив їх стільки, скільки міг донести. Цього разу Єнот помахав рукою ТОМУ, що сидів у ставку. ТОЙ, що сидів у ставку теж махав йому рукою.

Слайд 14

    Єнот біг додому щодуху. Ніколи ще ані він, ані його мама не їли таких смачних раків. Так сказала мама Єнотиха.

    - Тепер я можу йти туди сам. Більше я не боюся ТОГО, що сидить у ставку.

    - Я знаю, - сказала мама Єнотиха.

    - Він зовсім не поганий, ТОЙ, що сидить у ставку! – сказав Єнот.

    - Я знаю, - сказала мама Єнотиха.

    - Скажи мені, - попросив він, - а хто це сидить у ставку?

    Мама Єнотиха засміялася і все йому пояснила.

                                                                                                  За Ліліан Муур

Слайд 15

б) Бесіда за змістом казки.

- Куди ішов Єнот, кого він злякався? (Ішов ловити раків, але злякався свого відображення у воді).

- Як мама допомогла Єноту? Що він зрозумів, коли зробив усе так, як порадила мама. (Усміхнись, тобі у відповідь теж усміхнуться. Світ стане добрішим від усмішок).

- Прочитайте  початок казки (розмову Єнота з Кроликом). Поміркуйте, хто ж то такий страшний сидить у ставку.

Слайд 16

- Розгляньте малюнок. Хто всміхається Єноту?

- Як ви думаєте, з ким тепер буде дружити Єнот? (Він справиться зі своїм страхом. Буде дружити з усмішкою.)

- Виведення основної думки: добро добром повертається (пригадаємо ланцюжок добра). Хто усміхається, тому й світ усміхається. Не все вирішується силою.

Фізкультхвилинка.

Із-за парт ми вийшли всі.

 Вгору добре потяглись,

 На носочки піднялись.

Опустились легко вниз —

І подув в обличчя бриз.

Як дерева покачало!

Вправо-вліво, вліво-вправо!

Біля парти всі присіли,

Потім встали — й полетіли.

Руки в боки узяли,

На всі боки повели.

Руки вниз всі опустили

І за парти тихо сіли.

ІV. Колективне складання плану до тексту.

Слайд 17

Прочитайте зачин (початок) казки. Про що в ньому йдеться? Як це сказати коротко (одним реченням, словосполученням, словом).

Слайд 18

    Прочитайте основну частину (середину) казки. Що розкривається в цій частині?

Як це сказати коротко?

Слайд 19

    Прочитайте кінцівку казки. Про що в ній розповідається? Як це сказати коротко?

 

Зразок плану.

1.  Зустріч Єнота з Кроликом та старим Дикобразом.

2.  Пригода на ставку.

3.  Мамина порада.

VІ. Творча робота.

Слайд 20

Розгляньте малюнок.

Знайдіть слова, якими можна було б розповісти про даний малюнок.

Слайд 21

Прочитайте речення дібране до малюнка.

Уявіть собі, що ви художники, які б малюнки ви намалювали б до зачину (початку) та кінцівки (кінця) казки.

VІІ. Підсумок уроку.

Чого ви навчилися сьогодні на уроці? Гра «Мікрофон».

Чого навчає нас цей текст?

Категорія: 1 клас | Додав: Дінуля (17.12.2013)
Переглядів: 2471 | Коментарі: 8 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz