Газети та журнали для
дітей.
Мета: розширити уявлення учнів про дитячу
періодичну пресу, зокрема дитячі журнали; ознайомити з термінами „періодика”,
„періодичний”, „редактор”, „тираж”, „номер”, „примірник”, спонукати до
систематичного перегляду дитячої періодики.
Обладнання: вирізки з журналів, підшивки
журналів.
Хід уроку
І. Організація учнів.
ІІ. Вступ до уроку. Колективний
розгляд виставки - журналів. Чим відрізняється сьогоднішня виставка від усіх
попередніх? Які журнали представлені на ній? Хто з вас вже подав на виставку
цей журнал? Яка назва журналу? Кому з вас, діти, виписують цей журнал? (Такі
запитання ставлять почергово до всіх представлених на виставці журналів).
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Всебічний
аналіз окремих журналів. Які журнали ви, дітки, принесли на урок? Кому з вас
батьки виписують дитячий журнал? Яка його назва? Кого зацікавив цей журнал?
Давайте всі разом його переглянемо. Журнал
переглядають колективно у такому порядку: розглядають обкладинку, на ній
виділяють усі написи. Звертають увагу на номер журналу, рік видання, хто і де
видає журнал, кому призначений. Усі вихідні дані журналу кожен учень шукає у
своєму екземплярі й при потребі відповідає на запитання вчителя типу: Який
номер журналу ти приніс? Після цього журнал розглядають посторінково.
Демонструють малюнки, фотографії, зачитують окремі матеріали. Діти в разі
необхідності знаходять відповідний матеріал за вказаними вчителем ознаками.
Звертають увагу на терміни „періодика”, „періодичний”, „редактор”,
„тираж”, „номер”,„примірник”. Ці дані знаходять на сторінках
обкладинки.
Що й
кому журнал розповів про себе? Скільки номерів журналу виходить на рік, якщо
написано, що журнал щомісячний? У кого з вас є дванадцятий номер журналу? Яка
його назва?
Узагальнююча бесіда за матеріалами
журналу. Чим його
зацікавив? Що привернуло вашу увагу на сторінках журналу? Який з творів ви
хочете прочитати? Чому? Чи траплялися вам на сторінках журналу знайомі прізвища
поетів, письменників? Які? Чи є дописи, статті журналістів? Прочитайте їх
назви. Які матеріали з журналу ви читали вдома? (при необхідності окремі діти читають у класі) Про що ви з них
довідались? Чи є в журналі ігрові завдання, книжки-саморобки? На якій сторінці
журналу вміщений цей матеріал?
ІV. Вивчення нового
матеріалу.
а) Розповідь учителя: Сьогодні, діти, ви дізналися,
що журнал – це періодичне друковане видання, яке містить різноманітні твори,
ілюстрації, фотоматеріали. А ви знаєте, що перші журнали в Європі з’явилися в
другій половині ХVІ століття? Перші журнали на Україні вийшли на початку ХІХ
століття У світі безліч різноманітних журналів. За читацьким призначенням
розрізняють журнали для жінок, молоді, дітей... Журнал за зовнішніми ознаками
нагадує книжку. У нас на Україні видаються різноманітні журнали спеціально для
дітей. Це „Малятко”, „Барвінок” , „Дзвіночок”, „Зернятко”,
„Соняшник”, „Комарик” та ін. Кожен із журналів має свого читача.
Однак не може кожна сім’я виписувати всі журнали, а лише один або кілька. Томі
виписують журнали і бібліотеки.
б) Бесіда: З якими журналами ви
ознайомились у бібліотеці? За який рік ви просили видати вам журнал? Які номери
журналу ви розглядали? А хто з вас переглядав журнали за минулий рік чи
попередні роки? Вони були представлені окремими номерами чи бібліотекар видав
вам підшивку журналів? Як ви вважаєте, для чого підшивають усі номери журналів
за один рік? А чи є у вас вдома підшивка журналів?
Добірка річного комплекту журналу. Більшість із вас, дітки,
принесли журнал... Давайте біля дошки виставимо всі його номери за порядком.
Поставте перший номер, другий, третій... Який з номерів відсутній? Які ще не
вийшли? Чому ви так вважаєте? Які з номерів повторюються? Давайте їх вилучимо.
То скільки номерів цього (одного) року ми дібрали? І якщо ми доповнимо їх такими,
яких не вистачає, і підшиємо, то що при цьому вийде, дітки?
V. Підсумок уроку. Назвіть дитячі газети і
журнали які ви знаєте? Які дитячі газети і журнали ви виписуєте? Поясніть значення слів:
„періодика”, „періодичний”, „редактор”, „тираж”, „номер”,„примірник”.
|