Мандрівка книжковим містом
Мета: Ознайомити дітей зі шкільною бібліотекою, правилами
користування бібліотечними книгами. Виховувати почуття поваги і шанобливого
ставлення до книги.
Обладнання: Книжкові виставки, плакат «Права і
обов'язки читачів»
Хід уроку
І. Організація учнів.
ІІ. Вступ до уроку.
Вступне слово бібліотекаря:
Сьогодні ви вперше завітали до шкільної бібліотеки. Що ж означає слово
«бібліотека»? Подумайте, яке слово вам нагадує «бібліотека»? Так, Біблія. Всі
ми знаємо найвідомішу книгу «Біблія». Біблія означає - книга. А бібліотека - це
приміщення, де зберігаються книги. Бібліотека дуже схожа на невеличке затишне
місто і я вас запрошую в подорож чарівними вуличками нашого книжкового
містечка.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку: «Мандрівка книжковим містом»
ІV. Вивчення нового матеріалу.
В нашому містечку, як ви бачите, вузенькі вулички з високими будинками.
Порахуйте, будь ласка, скільки поверхів вони мають? Так, шість. Це книжкові
стелажі. На кожному з них по шість поличок. На цих стелажах розмістились книги
українських письменників. Назвіть, кого з українських письменників ви знаєте?
Ось тут розташувались книги, написані М.Вовчком, М.Коцюбинським, Л.Українкою,
Т.Шевченком. На цих стелажах чекають на своїх читачів книги, написані
російськими письменниками, далі письменниками інших країн.
Завітаємо в гості до одного з будинків. Бачите, як гарно оформлено цього
стелажа. Мабуть, в цьому будинку свято. Прочитайте, що вгорі на стелажі написано? (Діти читають:
«Світ навколо тебе») Це - книжкова виставка для дітей. Бачите, книжки тут
яскраві, в них багато ілюстрацій, здається ніби кожна книжечка посміхається і
говорить: «Прочитай мене, будь ласка, я дуже багато цікавого тобі розповім». На
кожній поличці зібрані книги на одну тему. Прочитайте їх назви, (діти по черзі
читають рубрики виставки). З назви «Державні символи України» ми можемо
дізнатися, що на цій поличці зібрані книги, в яких йдеться про гімн, прапор,
герб - символи нашої держави. А як ви думаєте, про що розповідається в книгах
цієї полички з назвою «Співай, прекрасна наша мово»? (діти відповідають)
(Фізкультхвилинка)
- Подивіться уважно на верхній лівий кутик обкладинки книжки. Ви бачите
декілька цифр і літер. Це адреса книжки і кожна книжечка стоїть строго на
своєму місці згідно цієї адреси, чекає на свого читача. Як ви, після школи,
кожного дня приходите додому, так і книжка, коли її прочитають, за допомогою
бібліотекаря знову вертається, згідно адреси на те саме місце, звідки її брали.
Отже, в бібліотеці, книжки не можна переставляти, бо вони тоді заблукають.
Запам'ятайте, це одне з головних правил бібліотеки: не переставляти книги на
полицях.
Ось ми підійшли до стелажів, де мешкають книги для найменших. Це
найкрасивіші, найгарніші книжки. Як дбайлива матуся вдягає дочку чи синочка в
найкращу сукню чи костюм, зав'язує бантики, чистить черевички, так і
письменники і художники, створюючи книжки для вас, малята, вклали багато праці,
творчості, любові. Чи подобаються вам ці книжки? Які книжки є у вас дома? Де
вони зберігаються?
А тепер ви отримаєте бібліотечні книги на свій формуляр і через тиждень
обов'язково їх повернете назад до бібліотеки. Записують і повертають книги на
абонементі.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Давайте нагадаємо правила користування бібліотечними книгами. Щоб правила
не забувались у нас, в бібліотеці, є такий великий плакат «Права і обов'язки
читачів» (Діти по черзі читають пункти плакату). Обіцяєте виконувати ці
правила.
VІ. Підсумок уроку.
Ось і завершилась наша мандрівка чарівним книжковим містом. Ви побачили, як
багато книг в бібліотеці, дізналися, що книжки стоять на поличках стелажів,
роздивились книжкові виставки, нагадали бібліотечні правила, отримали книжки.
Що ж вам сподобалось в нашій мандрівці? До нової зустрічі.
|