Як добре, коли вмієш читати. Як улаштована дитяча книга?
Мета: здобути і підтримати у дітей інтерес до книжки, до читання; ознайомити з найпростішими структурними елементами дитячої книжки, учити уважно слухати читання дорослого, відповідати на поставлені запитання; сприяти глибшому розумінню змісту прослуханого твору шляхом відтворення міміки й жестів персонажів; виховувати дбайливе ставлення до книжки. Обладнання: видання української народної казки «Ріпка»; ілюстрації до казки.
Хід заняття. І. Організаційний момент. Привітання. Доброго дня, ліси і поля! Доброго дня, планета Земля! Щастя й здоров’я всім людям бажаємо, З радістю в школу до знань поспішаємо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Загадка: Дуже я потрібна всім І великим, і малим, Всіх я розуму учу, А сама завжди мовчу. (Книга)
2. Розповідь «Як книжка прийшла до людей» - Хто з вас любить читати? Розгортаєш книжку – й опиняєшся у далекій казковій країні. (Розглядання книжок із малюнками) - Давно на землі не існувало книжок, а люди не вміли їх виготовляти. Вони писали на каменях, стінах печер, вояцьких щитах, адже не було ані паперу, ані олівців, ані ручок. Потім почали писати плитках, виготовлених із глини. Дещо згодом люди навчилися писати на тонкій телячій шкірі, на папірусі (болотяній рослині). Справжній папір, на якому пишуть зараз, люди навчилися виготовляти дві тисячі років тому. Тоді почали писати книги, хоча це потребувало багато часу. Нині книги друкують. Сьогодні книжка всюди поруч із нами. Вона – наш друг і порадник.
ІІІ. Фізкультхвилинка. Станем струнко! Руки в боки! Пострибаєм, як сороки, Як сороки-білобоки. Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! А тепер, як жабенята, Хочеш трохи пострибати? Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! Щоб спочила голова.
ІV. Робота з книгою.
1. Розглядання книг з дітьми. Ознайомлення з правилами збереження книги. - Як улаштована книга? (Діти розглядають книгу з першої та четвертої сторінки обкладинки (ілюстрації, назва). Згодом ознайомлюються з книгою посторінково.) - Розгляньмо обкладинку книжки. - Хто (що) зображено на малюнку? - Розгортаємо першу сторінку…
Правила поводження з книгою: Книжки не можна рвати, бруднити, заламувати сторінки. Перегортати сторінки можна лише за краї. Надірвані сторінки необхідно охайно підклеювати. Слід користуватися закладкою.
2. До якої казки загадка? На городі виростала, Сили набирала, Непомітно, дуже швидко, Великою стала. Став тут дід усіх гукати Та красуню рвати, А цю казку, діти, ви Встигли відгадати? (Ріпка)
3. Виразне читання казки бібліотекарем.
4. Бесіда за прочитаним з використанням ілюстрацій до казки з книги та додаткових малюнків героїв казки.
V. Практичні вправи.
1. Інсценування епізодів казки з імітацією рухів. 2. Малювання ілюстрацій до казки «Ріпка».
ІV. Підсумок заняття. - Для чого людям потрібні книжки? - Як необхідно до них ставитися? Оформлення виставки ілюстрацій. Вивчення прислів’я «Книгу читати – все знати».
|