Тема: Комп'ютерна бібліотека
(інтегрований урок
- діалог)
Мета: допомогти зрозуміти
дітям, що оволодіння основами інформаційної культури підготує їх до будь -
якого видупізнавальної діяльності, забезпечить здатність жити в інформаційному
суспільстві.
Обладнання: комп'ютер, довідникова
література, дискети, диски.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних
знань.
Бібліотекар. Початок ХХІ `ic.
ознаменувався прямуванням світового співтовариства до відкритого інформаційного
простору, створення якого означає відсутність будь-яких перешкод в отриманні
інформації, впевненість щодо її якості і достовірності. У цьому напрямі
розвивається інформаційна політика й нашої держави, що передбачає закладення
основ для вирішення таких значних завдань, як формування єдиного інформаційного
простору України та її входження до інформаційного простору. Головними
напрямами цієї політики є забезпечення доступу до інформації, створення
національних систем і мереж інформації, забезпечення ефективності її
використання.
На рівні держави розроблено
відповідну правову базу, що регулює інформаційні відношення: це закони України
«Про інформацію», «Про національну програму інформатизації», Указ Президента
України «Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної
інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в
Україні» та `ic. На виконання доручення Кабінету Міністрів України до Закону
України «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні» колегія
Міністерства культури і мистецтв України прийняла постанову від 27 травня 2003
року «Про середньострокові пріоритетні напрями інноваційної діяльності в галузі
культури і мистецтв на 2003-2007 роки». У ній визначаються такі основні
напрямки розвитку інноваційної культури суспільства: впровадження інформаційних
технологій у бібліотечну справу; створення інтегрованих електронних каталогів і
баз даних для наукового обліку і широкої популяризації історико-культурного
надбання України; використання інформаційних ресурсів бібліотечних фондів у
навчально-виховному процесі і системах дистанційного навчання; створення
доступних через мережу Інтернет електронних бібліотек.
Реалізуючи свою головну
стратегічну мету, відповідно повинна розвиватись і діяльність бібліотек України
для дітей, пріоритетами якої залишаються: розвиток особистості, здатної
самостійно і вільно мислити й діяти в умовах інформаційного суспільства;
формування у дітей сучасного світогляду; розвиток творчих здібностей і навичок
самостійного пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості; виховання
покоління, здатного ефективно працювати і навчатися протягом життя, тобто,
розробка політики запровадження послуг для дітей відповідно до потреб
суспільства, що базується на знаннях суспільства, що навчається. Отже,
освіченість, інтелект, творчий потенціал особистості стануть провідною силою в
інформаційному суспільстві, тому ми з вами всіма доступними формами
бібліотечної роботи захищаємо і створюємо умови для реалізації права дитини на
само висловлювання. Це передбачає свободу пошуку, отримування і передачу
інформації та різних ідей.
Вчені прогнозують, що
наступне століття стане епохою тріумфу індивіда, пріоритету особистості як
основи життєдіяльності суспільства. Це буде людина з високою внутрішньою
культурою, яка потребуватиме безперервного вдосконалення своїх творчих
здібностей. Адже всі ми добре знаємо, що саме в дитинстві формується світогляд
людини, закладаються основи її інтелекту і комунікабельності. Сучасні діти
пізнають світ за книгами, і тому дитяче читання належить до
загальнонаціональних проблем, від його стану залежить духовне здоров'я
майбутньої нації. Тому і вирішальна роль у цій проблемі відводиться саме
дитячій бібліотеці як унікальному інституту дитинства. А основна унікальність
дитячої бібліотеки полягає: по-перше, у цінності дитини й підлітка, які
читають; по-друге, у відповідному спеціальному зібранні дитячої літератури;
по-третє, у створенні інформаційно-бібліотечного поля для дітей.
ІІ. Повідомлення теми
уроку.
Бібліотекар. Друзі! Вам пощастило жити
в час небувалого злету науково - технічного прогресу, жити у столітті
інформації. Що ми розуміємо під словом „інформація”? (Учень. Ми оточені
інформацією завжди: коли читаємо книжки, слухаємо радіо, дивимось телевізор,
спілкуємось між собою. Запитання, відповіді, прохання, посмішки, рухи - все це
є передавання інформації. Взагалі, необхідність висловлювати і передавати
інформацію привела до появи мови, писемності, мистецтва; викликала до життя
книгодрукування, телебачення, обчислювальну техніку.)
Бібліотекар. Технічний прогрес приніс
нові засоби комунікації, тобто засоби спілкування. А разом з ними - нові
цінності. Першим проривом у цьому напрямку стала книга, пізніше - періодичні
друковані видання, потім - телеграф, радіо, телебачення і, нарешті, Інтернет.
Соціально - економічний
розвиток суспільства, його демократизація в звичайній мірі залежить від
пізнання, аналізу світових суспільних процесів. Саме цьому сприяє всесвітня
комп'ютерна мережа.
В індустрії інформаційних
послуг підвищується роль бібліотеки, як найдоступнішої ланки суспільства.
Інформаційно - просвітницька, культурно - творча, комунікативна, саморозвиток
особистості - такі функції присутні у віртуальній реальності, і такі ж функції
виконують бібліотеки.
Вчитель інформатики.
1. Що таке „Інтернет”?
2. Пошукові системи Інтернет?
Методи пошуку інформації.
3. Як підключитися до мережі
Інтернет?
4. Що таке електронна бібліотека?
5. Користування групою новин в
Інтернет?
6. Користування оглядачами.
7. Орієнтація в пошукових
серверах.
ІV. Підсумок уроку.
Тестові завдання.
І Прізвище, ім'я,
по-батькові______________________________
1. Яка програма використовується
для перегляду веб-сторінок в Інтернет?
a) Microsoft Word;
б) Far;
в) Excel;
г) Microsoft Internet Explorer;
д) Rambler.
2. Яка із наведених
послідовностей дій є вірною і найбільш повною щоб відкрити веб - сайт за
адресою: http://www.ароrt.ru
а) запустити програму перегляду,
ввести адресу сайту в полі `»Адрес», натиснути Enter;
б) запустити програму перегляду,
вибрати пункт меню «Сохранить как…», ввести адресу сайту в полі «Имя»,
натиснути Enter;
в) запустити програму перегляду і
ввести адресу в будь-якому вільному полі вікна;
г) запустити будь-яку програму,
ввести в вільному полі потрібну адресу, натиснутиEnter;
д) запустити програму перегляду,
ввести адресу сайту в полі `»Адрес».
3. Які із указаних адрес
веб-сайтів в Інтернет є вірними:
a) http://www.google.com
б) http:/www. Google. Com
в) www.google.com.
г) http://com
д) http://www,google,com
5. Які із вказаних адрес
електронної пошти є не вірними?
А) about.microsoft.com
б) about.microsoft.com@
в) about@microsoft.com
г) @about
д) @misrosoft.com
V. Домашнє завдання
За даними однієї з
пошукових систем в комп'ютерній бібліотеці Інтернет знайти інформацію про:
А) комп'ютерну мережу;
Б) книгу;
В) бібліотеку.
|