«Методи самостійної роботи з книгою»
Тема: Методи самостійної роботи з
книгою
Мета: навчити учнів користуватися
навчальною, довідковою та додатковою літературою.
Писати та оформляти реферати, доповіді, конспекти.
Обладнання:
довідники, словники, картотека, пам'ятки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Як користуватися навчальною,
додатковою і довідковою літературою?
1. Використовуючи навчальну, довідкову і додаткову літературу, уточніть,
що саме вас цікавить.
2. Подумайте, де найбільша можливість одержати відповідь на запитання, що
вас цікавить: у підручнику, довіднику чи додатковій літературі.
3. Насамперед використані є підручник., потім — довідник, а тоді —
додаткову літературу.
4. Відкриваючи книгу, спочатку
прочитайте зміст і покажчик термінів, назв.
5. Залежно від мети використайте такі види читання:
• читання-перегляд, коли книжку переглядають швидко, зупиняючись на
окремих: сторінках (мета такого
перегляду — перше ознайомлення з книгою, одержання певного уявлення про зміст);
• вибіркове читання, або неповне, коли читають не весь
тексі, а тільки потрібні місця;
• читання з різних видів запису прочитаного.
6. Відшукавши у книзі потрібний розділ, параграф чи
сторінку, не обмежуйтесь побіжним поглядом, а випишіть потрібну для себе інформацію,
виділіть основне, складні, план прочитаного.
Форма ведення записів.
План — це короткий перепік проблем, що
розглядаються в книзі. Він може бути простим, якщо в ньому зазначені .лише основні
запитання або складним, якщо поруч з основним є додаткові запитання.
Виписки — це цитати (дослівне відтворення думок автора книги/, або
короткий. близький до дослівного. виклад змісту погрібного уривку тексту.
Виписувати з книги теоретичні положення, статичні, хронологічні дані можна як
у процесі читання, так і по його завершенні. Цитату обов'язково брані у лапки,
а на кожну виписку1 давати посилання на джерело. Для полегшення
наступної систематизації виписок їх краще робити на окремих аркушах, каталожних
картках або перфокартах.
Конспект — це короткий письмовий виклад змісту
книжки, статті, лекції тощо. Він має бути набагато менший, ніж сама книжка чи
стаття. Під час конспектування не слід зловживати скороченням слів, а якщо
скорочувати їх. то за загальними правилами; думки слід викладати стисло,
своїми словами, виписуючи лише найголовніше і найсуттєвіше, не допускати
повторень. Коли використовуються цитати, обов'язково зазначається сторінка, з
якої вона виписана. Особливо важливі думки в конспекті варто підкреслювати.
Бажано залишати поле для додаткових записів.
Тези — стислий виклад основних ідей прочитаної
книги.
Анотація — коротка характерне прочитаного, яка
дає загальну уяву про його виклад, зміст та призначення. Скласти її краще після
прочитання всієї книги.
Резюме — короткий заключний виклад наукового
повідомлення. викачати
|