Тема: Методи самостійної роботи з книгою.
Мета: навчити учнів користуватися навчальною, довідковою та
додатковою літературою. Писати та оформляти реферати, доповіді, конспекти.
Обладнання: довідники, словники, картотека, пам'ятки
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового
матеріалу.
Як
користуватися навчальною, додатковою і довідковою літературою?
1. Використовуючи навчальну, довідкову і додаткову
літературу, уточніть, що саме вас цікавить.
2. Подумайте, де найбільша можливість одержати відповідь на
запитання, що вас цікавить: у підручнику, довіднику чи додатковій літературі.
3. Насамперед використай підручник, потім — довідник, а
тоді — додаткову літературу.
4. Відкриваючи книгу, спочатку прочитайте зміст і покажчик
термінів, назв.
5. Залежно від мети використайте такі види читання:
• читання-перегляд,
коли книжку переглядають швидко, зупиняючись на окремих: сторінках (мета
такого перегляду — перше ознайомлення з книгою, одержання певного уявлення про
зміст);
• вибіркове читання,
або неповне, коли читають не весь тексі, а тільки потрібні місця;
• читання з різних
видів запису прочитаного.
6. Відшукавши у книзі потрібний розділ, параграф чи
сторінку, не обмежуйтесь побіжним поглядом, а випишіть потрібну для себе інформацію,
виділіть основне, складні, план прочитаного.
Форма
ведення записів.
План — це короткий перепік проблем, що розглядаються в книзі.
Він може бути простим, якщо в ньому зазначені .лише основні запитання або
складним, якщо поруч з основним є додаткові запитання.
Виписки
— це цитати (дослівне відтворення думок автора книги),
або короткий близький до дослівного виклад змісту потрібного уривку тексту.
Виписувати з книги теоретичні положення, статичні, хронологічні дані можна як
у процесі читання, так і по його завершенні. Цитату обов'язково брати у лапки,
а на кожну виписку1 давати посилання на джерело. Для полегшення
наступної систематизації виписок їх краще робити на окремих аркушах, каталожних
картках або перфокартах.
Конспект — це короткий письмовий виклад змісту книжки, статті,
лекції тощо. Він має бути набагато менший, ніж сама книжка чи стаття. Під час
конспектування не слід зловживати скороченням слів, а якщо скорочувати їх, то
за загальними правилами; думки слід викладати стисло, своїми словами,
виписуючи лише найголовніше і найсуттєвіше, не допускати повторень. Коли
використовуються цитати, обов'язково зазначається сторінка, з якої вона
виписана. Особливо важливі думки в конспекті варто підкреслювати. Бажано
залишати поле для додаткових записів.
Тези — стислий виклад основних ідей прочитаної книги.
Анотація — коротка характерна прочитаного, яка дає загальну уяву
про його виклад, зміст та призначення. Скласти її краще після прочитання всієї
книги.
Резюме — короткий заключний виклад наукового повідомлення.
Реферат — короткий виклад змісту книги, наукової роботи або
результатів вивчення Наукової проблеми в письмовому викладі або у формі
публічного виступу.
Як писати
реферат. (Дивись додаток)
(Тобто
потрібно згадати попередні уроки, а саме бібліографічний опис книги, книжної
статті, журнальної статті.)
ІV. Домашня завдання. Написати реферат.
|