Четвер, 09.05.2024, 22:39
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Міське методичне об'єднання шкільних бібліотекарів м. Красноармійська

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Нормативно-правова база

ПОЛОЖЕННЯ про бібліотеку ЗНЗ

Затверджено

наказ Мiносвiти України

вiд 14.05.99 № 139

ПОЛОЖЕННЯ

про бібліотеку загальноосвітнього

навчального закладу

1. Загальнi положення

1.1. Бiблiотека загальноосвiтнього навчального закладу (надалi навчального закладу) є його обов’язковим структурним пiдроздiлом, який здiйснює бiблiотечно-iнформацiйне, культурно-просвiтницьке забезпечення навчально-виховного процесу як в урочний, так i в позаурочний час. Свою дiяльнiстъ органiзовує спiльно з педагогiчним колективом, вiдповiдно до планiв роботи i регламентуючої документацiї, що затверджується директором закладу.

1.2. Навчальний заклад забезпечує правовi, органiзацiйнi, фiнансовi та матерiальнi умови, необхінi для функцiонувания бiблiотеки, зокрема, належне зберiгання, використання i поповнення фондiв бiблiотеки, гарантує їх цiлiсніь, неподiльнiсть i невідчуженiсть.

Примiщення, обладнання, майно бiблiотеки утримується нанчальним закладом на безстроковому та безоплатному користуваннi та оперативному управлiннi.

1.3. У своiй дiяльностi бiблiотеки керуються Законом України "Про освiту”, Законом Україки "Про бiблiотеку i бiблiотечну справу”, iншими законодавствами та пiдзаконними нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

1.4. Бiблiотека навчального закладу своєю дiяльнiстю сприяє реалiзацiї державної політики у галузi освiти i культури; дотримується принципiв гуманiзму і демократизму, прiоритету загальнолюдських цiнностей i моралi.

1.5. Дане Положення визначає рівень базисних вимог до бiблiотеки навчального закладу i пiдлягає конкретизації стосовно профiльних, регiональних, органiзацiйних особливостей та змісту роботи кожною конкретного навчального закладу.

1.6. Бiблiотека доступна та безкоштовна для користувачiв, якими є вчителi, вихователi, учнi, працiвники навчального закладу, батьки.

1.7. Бiблiотека може надавати користувачам додатковi платнi послуги эгiдно з діючим законодавством.

1.8. Порядок доступу до бiблiотечних. фондiв та iншої бiблiотечної iнформацiї, перелiк основних послуг і умов їх надання визначаються правилами користування бiблiотекою, якi затверджуються директором навчального закладу і складаються на основi типових правил користування бiблiотекою.

2. Основнi завдання

2.1. Бiблiотечно-інформаційне  обслуговування користувачiв у забезпеченнi всiх напрямів навчально-виховного процесу конкретного закладу у засвоєннi як програмних, так і позапрограмних вимог, у самоосвiтi.

2.2. Розширення бiблiотечно-інформаційних послуг на основi удосконалення традицiйних i засвоєння нових бiблiотечних форм i методiв роботи. Введения в роботу бiблiотеки новiтнiх технологiй.

2.3. Формування в учнiв вмiнь та навичок бібліотечного користувача, розкритгя перед ними основних (модельних, базових) функцій бiблiотеки, з’ясування прав і обов’язкiв користувача, вихованням поваги до правил користувача своєї i будь-якої бiблiотеки, полуляризації бiблiотечно-бiблiографічних знань.

2.4. Сприяння вихованню гармонiйної, морально досконалої особистостi, свідомої свого громадського обов’язку, відкритої до iнтелектуального i творчого розвитку.

2.5. Всебiчне сприяння підвищенню фахової, педагогiчної майстерностi вчителiв, вихователiв, батькiв шляхом популяризацiї педагогічної лiтератури i надання iнформації про неї.

2.6. Бiблiотечно-інформаційне забезпечення особистiсних потреб користувачiв у дозвiлевiй дiяльностi, у профорiєнтацiйному визначеннi.

2.7. Виховання в учнiв iнформацiйної культури — сталого прагнення до пошуку iнформацiї, свiдомого добору джерел, навичок систематизацiї та особистої оцiнки.

2.8. Координація дiяльностi бiблiотеки з громадськими організацiями, спiвпраця та взаємодiя з освiтянськими бiблiотеками та мережею бiблiотек iнших систем i вiдомств.

3. Змiст роботи

3.1. Формує унiверсальний, з врахуванням профiлю бiблiотечний фонд, який відповiдає змiсту навчання у навчальному закладi, його iнформацiйним i виховним функцiям, запитам та iнтересам користувачiв, забезпечує його належне розмiщення, облiк i зберiгання. В нього включаються: довiдково-енциклопедичнi, iнформацiйнi видання з питань методики навчання, психології, пiдручники, навчальнi посiбники i дидактичні матерiали, художня лiтература, перiодичнi видання, ноти, iзопродукцiя, кiнодокументи, компакт-диски (оптичнi носії, картографiчнi матерiали, видання, що вийшли друком як в Україні, так i за кордоном.

3.1.1 Здiснює органiзацiю, рацiональне розмiщення та облiк основних i додаткових бiблiотечних фондiв, їх зберiгання та реєстрацiю.

3.1.2. Систематично аналізує використання бiблiотечного фонду, веде роботу з його популяризації.

3.1.3. Обслуговує читачiв у режимі абонементу та читального залу.

3.2. Формує i веде довiдково-бiблiографiчний апарат, використовуючи традицiйнi i сучасні електроннi носії iнформацiї з метою багатоаспектного бiблiографiчного розкриття бiблiотечного фонду.

3.2.1. Бере участь у створеннi i використаннi галузевих баз даних.

3.2.2. За допомогою комунiкативних мереж бiблiотека відiграє роль центрiв iнформацii затальноукраїнських та світових баз даних.

3.2.3. Вивчає iнформацiнi потреби вчителiв, вихователів, учнiв, батькiв, здiйснює диференційоване обслуговування читачiв, використовуючи рiзнi форми i методи iвдивiдуальної, групової i масової роботи.

3.3. Засобами бiблiотечної роботи популяризує книгу i читання, підвищує престиж освiченостi i культурностi, виходячи як з потреб суспiльства, так i з природних прагнень особистостi.

3.3.1. Складає i готує списки лiтератури на допомогу навчально-виховнiй роботi закладу, виконує довiдкову й інформацiйну роботу шляхом масового, групового та iндивiдуального iнформування.

3.3.2. Веде роботу з популяризації бiблiотечно-бiблiографiчних знань серед учнiв за домопогою проведення бесiд, органiзацій книжкових виставок, оглядів,  лекцiй, бiблiотечних урокiв, надання iндивідуальних i групових консультацій тощо.

3.3.3. Спільно з вчителями та громадськими органiзацiями проводить читацькi конференції, лiтературнi та музичні вечори, диспути, iгри та iншi масовi заходи.

3.3.4. Органiзовує та бере участь у науково-пошуковiй та краєзнавчiй роботi, що пов’язана з книгою, навчальним пiдручником та iншою формою iнформації.

3.4. В межах своєї дiялъностi бере участь у навчально-виховному процесi в органiзації загальних, групових, класних, масових заходах, виставках та оглядах, передбачених планом роботи.

3.5. Координує i кооперує свою дiяльність з бiблiотеками інших навчальних  закладiв, систем i вiдомств щодо спiльних дiй та заходiв в навчальнiй i дозвiлевiй дiяльностi.

3.5.1. Реалiзує можливостi взаємовикористання бiбліотечних фондів за допомогою внутрiшнього книгообміну та міжбiбліотечного абонементу (МБА).

3.5.2. Вивчає i впроваджує в практику роботи кращий досвiд бiблiотек загальноосвiтнiх навчальних закладiв.

4. Управлiння, структура та штати

4.1. Відкриття бiблiотеки здiйснюється за наявнiстю вiдповiдної матерiально-технiчної, науково-методичної бази: примiщення, початкового книжкового фонду (навчального), книгосховища, абонементу, читвального залу (кiмнати), забезпечених необхідним бібліотечним обладнанням, бiблiотечною технiкою, комп’ютерами, охоронними i протипожежними засобами.

4.2. Забороняється використовувати примiщення бiблiотеки для робiт не передбачених завданнями бiблiотеки.

4.3. Загальне керiвництво, створення необхідних умов для здiйснення якісної та ефективної роботи, контроль за дiяльнiстю бiблiотеки, прийом на роботу бiблiотечних працiвників здiйснює директор навчального закладу.

Бiблiотека навчального закладу не є юридичною особою. Вона може мати штамп, який мiстить в собi назву навчального закладу.

4.4. За органiзацiю роботи бiблiотеки, бiблiотечних процесiв несе безпосередньо вiдповiдальнiсть завiдуючий бiблiотекою, який пiдпорядковується директору навчального закладу, є членом педагогiчного колективу i входить до складу педагогiчної ради закладу.

4.5. Бiблiотечнi працiвники підлягають атестації згiдно з чинним законодавством.

4.6. Бiблiотечний працiвник повинен мати слецiалну бiблiотечну або педагогiчну освiту. Коло посадових обов’язкiв бiблiотечного працівника визначається на підставі посадових iнструкцiй. Посадові оклади визначаються вiдповідно до дiючих схем в межах асигнувань, передбачених на заробiтну плату, відповiдно квалiфiкацiйним вимогам.

4.7. Виконання робiт бiблiотечним працiвником, не передбачених даним Положенням оллачується додатково або компенсується додатковими вихiдними.

4.8. За домовленiстю з директором i за наявностi необхiдної освiтии, відповiдно до чинного законодавства, бiблiотечний працiвник має право на педагогічне навантаження у школi: викладання окремих предметiв, ведення гурткiв i факулътативів.

4.9 Режим роботи бiблiотеки встановлюється директором навчального закладу відповідно до внутрiшнього трудового розпорядку з урахуванням змiнності навчання. Один раз на місяць в бiблiотецi встановлюється санітарний день.

4.10. Щоденняо двi години робочого дня видiляється на виконання внутрiшньої бібліотечної роботи.

4.11. Бiблiотечний працiвник забезпечує облiк, зберiгання i використання всiх одиниць фонду згiдно з вiдповідними iнструктивними матерiалами Мiнiстерства освiти України i Мiнiстерства культури та мистецтв України, несе вiдповiдальнiстъ за зберiгання фонду эгiдно з чинним законодавством.

4.12. Бiблiотека працює згiдно з планом роботи, затвердженим директором навчального закладу, який є складовою частиною плану навчально-виховної роботи закладу. Річний звіт є складовою частиною рiчного звiту закладу.

4.13. Придбання документiв й iншi витрати на утримання бiблiотеки передбачаються за рахунок коштiв закладу вiдповідно до встановлених нормативiв. Використовуються також i цiльовi вклади (дотації місцевих органів, спонсорiв, громадських органiзацій, шефська допомога), надходження за додатково ваиконані бібліотекою роботи (послуги).

4.14. Методично-інформаційне керiвництво бiблiотекою, пiдвищення квалiфiкацiї її працiвникiв забезпечують органи державної виконавчої влади, що опiкуються уставовами освiти, регiональнi методичнi центри, обласнi Iнститути пiслядипломної освiти, Центральна освiтянська бiблiотека Iнституту змiсту i методiв навчання Мiнiстерства освiти Украiни;

Методичну допомогу бiбліотецi надають державна бiблiотека України для дiтей, державна бiблiотека України для юнацтва, районнi, мiськi, обласнi бiблiотеки для дiтей та юнацтва системи Мiністерства культури i мистецтва України, спецiалiзованi бiблiотеки iнших систем i вiдомств.

4.15. При бiблiотеках працює читацький актив з числа учнiв, вчителiв i батьків, який допомагає працiвникам бiблiотеки у виконанні бібліотечної роботи.

4.16. Для вирiшення актуальних питань дiяльності бiблiотеки на правах дорадчого органу може бути створена бiблiотечна рада, до складу якої входять працівники бiблiотеки, представники педагогічного колективу, бiблiотек регiону, громадськостi, а також батьки та учнi.

5. Права, обов’язки та відповiдальнiсть

5.1. Бiблiотека має право:

5.1.1. Визначати зміст та форми своєї дiяльностi залежно від завдань, зазначених у даному Положеннi.

5.1.2. Розробляти правила користування бiбліотекою та iншу регламентуючу документацію, що затверджується керiвником навчального закладу.

5.1.3. Визначати згiдно з правилами користування бібліотекою вид і розмір компенсаційного збитку, нанесеного користувачем.

5.2. Бiбліотечнi працiвники мають право:

5.2.1. Брати участь у керiвництві загальноосвiтнiм навчальним закладом згiдно з чинним законодавством.

5.2.2. На вiльний доступ до інформації, пов’язаної із завданнями, що стоять перед бібліотекою, а саме: до навчальних програм, планів, роботи навчального закладу, його структурних підрозділів.

5.2.3. На підтримку з боку органів освіти різного рівня та адміністрації навчального закладу органiзації пiдвищення квалiфiкацii працiвників бiблiотек, створення необхiдних умов для їх самоосвiти, забезпечення участi в роботi методоб’єднань, наукових конференцiй, семінарiв з питань бiблiотечно-iнформацiйної та культурно-масової роботи.

5.2.4. На атестацiю згiдно з нормативними актами Мiносвiти України та Мiнiстерства культури та мистецтва України.     

5.2.5. На додаткову оплату працi згiдно з чинним законодавством.

5.2.6. На щорiчну вiдпустку в розмірi 24 робочих днiв та на додаткову оллачувану вiдпустку (до 12 робочих днів) відповідно до колективного договору мiж працiвниками та керiвництвом загальноосвiтвнього навчального закладу.

5.2.7. На представлення до різних форм заохочення, нагород та відзнак, які передбачені для працівників освіти і культури.

5.3. Бiблiотечні працiвники несуть вiдповідальність за:

5.3.1. Виконання трудових відносин згідно з законодавчо-нормативними актами про працю в Україні та колективним договором середнього загальноосвiтнього навчального закладу.

5.3.2. Дотримання функцій, що передбачені цим Положенням.

5.3.3. Збереження бiблiотечних фондiв згiдно з дiючими законодавчими актами.

Категорія: Нормативно-правова база | Додав: Дінуля (22.12.2013)
Переглядів: 1334 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz