Субота, 27.04.2024, 10:27
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Міське методичне об'єднання шкільних бібліотекарів м. Красноармійська

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Нормативно-правова база

Організація роботи бібліотеки навчального закладу

КРОК 1. Започатковуємо діяльність бібліотеки
Бібліотеку в навчальному закладу відкривають за наявності відповідної матеріально-технічної, науково-методичної бази:
приміщення, початкового книжкового фонду (навчального), книгосховища, абонемента, читального залу (кімнати), забезпечених необхідним бібліотечним обладнанням, бібліотечною технікою, комп'ютерами, охоронними і протипожежними засобами.
Бібліотека навчального закладу не є юри¬дичною особою. Вона є структурним підрозділом навчального закладу. Бібліотека може мати штамп, що повинен містити назву навчального закладу.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Заборонено використовувати приміщення бібліотеки для робіт, не передбачених завданнями бібліотеки.
КРОК 2. Встановлюємо режим роботи бібліотеки
Режим роботи бібліотеки встановлює директор навчального закладу відповідно до внутрішнього розпорядку навчального закладу та з урахуванням змінності навчання.
Під час становлення режиму роботи бі-бліотеки слід зважати, що один раз на місяць у бібліотеці має бути санітарний день. Також потрібно передбачити щоденно дві години робочого дня на виконання внутрішньої бібліотечної роботи.
КРОК 3. Визначаємо кількість штатних одиниць працівників бібліотеки
Штатна кількість працівників бібліотеки навчального закладу визначена Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205. У штатному розписі навчального закладу залежно від кількості класів у ньому передбачають такі посади працівників бібліотеки: завідувач бібліотеки; • бібліотекар.
КРОК 4. Визначаємо коло посадових обов'язків працівників бібліотеки
Коло посадових обов'язків працівників бібліотеки визначають у посадових інструкціях.
Відповідно до пункту 4.11 Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 14.04.1999 № 139 (далі — Положення про бібліотеку), бібліотечний працівник забезпечує облік, зберігання і використання всіх одиниць бібліотечного фонду, несе відповідальність за зберігання фонду згідно з чинним законодавством.
Пунктом 4.4 Положення про бібліотеку передбачено, що за організацію роботи бібліотеки, бібліотечних процесів несе безпосередньо відповідальність завідуючий бібліотекою, який підпорядковується директору навчального закладу, є членом педагогічного колективу і входить до складу педагогічної ради закладу.
КРОК 5. Приймаємо на роботу працівників бібліотеки   '
Працівників бібліотеки приймає на роботу директор навчального закладу.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! За наявності педагогіч¬ної освіти, відповідно до чинного законодавства, працівник бібліотеки має право на педагогічне навантаження у навчальному закладі: викладання навчальних предметів, ведення гуртків і факультативів.
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України «Щодо оплати праці та встановлення розряду працівникам бібліотеки загальноосвітнього навчального закладу» від 24.10.2011 № 1/12-5765 під час встановлення розрядів бібліотечним працівникам застосовуються кваліфікаційні вимоги, наведені у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 81 «Культура та мистецтво», затвердженому наказом Міністерства культури і мистецтв України від 14.04.2000 № 168. Зокрема, для бібліотечних працівників встановлено такі кваліфікаційні вимоги:
повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст), стаж роботи за професією бібліотекаря І категорії не менше 2 років — для провідного бібліотекаря;
повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст]: для магістра — без вимог до стажу роботи, для спеціаліста — стаж роботи за професією бібліотекаря II категорії не менше 2 років — для бібліотекаря І категорії;
■ повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст], стаж роботи за професією бібліотекаря не менше 1 року — для бібліотекаря II категорії;
повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи — для бібліотекаря.
КРОК 6. Затверджуємо правила користування бібліотекою
Порядок доступу до бібліотечних фондів та іншої бібліотечної інформації, перелік основних послуг і умови їх надання визначаються правилами користування бібліотекою.
Такі правила складають на основі типових правил користування бібліотекою. їх затверджує директор навчального закладу.
КРОК 7. Визначаємо основні завдання бібліотеки
Одним із основних завдань бібліотеки є бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів у забезпеченні всіх напрямів навчально-виховного процесу навчального закладу у засвоєнні як програмних, так і позапрограмних вимог, у самоосвіті.
Суть бібліографічно-інформаційної роботи бібліотеки полягає в регулярному інформуванні педагогів та учнів про нові книжкові надходження, популяризації літератури, оформленні виставок, створенні тематичних полиць та інформаційних куточків.
Також завданнями бібліотеки є такі: а формування в учнів умінь та навичок бібліотечного користувача, розкриття перед ними основних (модельних, базових) функцій бібліотеки, з'ясування прав і обов'язків користувача, виховання поваги до правил користу-вача своєї і будь-якої бібліотеки;
сприяння вихованню гармонійної, морально досконалої особистості, свідомої свого громадського обов'язку, відкритої до інтелектуального і творчого розвитку;
усебічне сприяння підвищенню фахової, педагогічної майстерності вчителів, вихователів, батьків шляхом популяризації педагогічної літератури.
КРОК 8, Затверджуємо план роботи бібліотеки
Відповідно до пункту 4.12 Положення про бібліотеку бібліотека працює згідно з планом роботи, затвердженим директором навчального закладу.
План роботи бібліотеки — це заздалегідь окреслена система заходів бібліотечно-бібліографічної діяльності, що передбачає порядок, послідовність, термін та відповідальних за їх виконання. Він є складовою частиною річ¬ного плану роботи навчального закладу. Тож перед складанням плану роботи бібліотеки на новий навчальний рік завідувач бібліотеки (бібліотекар) ознайомлюється з річним планом навчально-виховної роботи навчального закладу, визначає завдання та зміст роботи бібліотеки, враховує масові заходи навчального закладу. У плані роботи бібліотеки також мають бути передбачені заходи, спрямовані на відзначення знаменних історичних й пам'ятних дат, професійних свят.
Крім цього — заходи з формування системи бібліотечно-бібліографічних знань учнів, обслуговування учнів та педагогічного колективу, роботу з підручниками та періодичними виданнями, роботу з активом читачів, роботу з батьками тощо.    
Ефективними формами інформаційної роботи бібліотеки є книжкові виставки, дні інформації, усні журнали, бібліографічні огляди, літературні вітальні, бібліотечні уроки, виступи на засіданнях педагогічної ради, батьків¬ських зборах, годинах спілкування тощо.
КРОК 9. Організовуємо комплектування та облік фонду бібліотеки
Бібліотечні фонди навчальних закладів комплектують підручниками і навчальними посібниками згідно із затвердженим Міністерством освіти і науки України переліком підручників і навчальних посібників, що мають відпо¬відний гриф Міністерства освіти і науки України.
Порядок комплектування та облік бібліотечного фонду встановлено Інструкцією про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І—II рівнів акредитації, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 02.12.2013 № 1686 (далі — Інструкція].
Роботу з комплектування та обліку підручників і навчальних посібників виконує бі-бліотекар навчального закладу, а у разі його відсутності — інша особа, визначена керівником навчального закладу.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Підручники і навчальні посібники обліковують і зберігають окремо від інших документів бібліотечного фонду.
Обліку підлягають усі підручники і навчальні посібники, що містяться у бібліотечних фондах навчальних закладів.
До процесу обліку підручників і навчальних посібників належать: приймання;
•    штемпелювання;
•    реєстрація надходження;
•    вилучення;
•    контроль за використанням та зберіганням.
Облік підручників і навчальних посібників ведуть за груповим обліком у Книзі сумарного обліку підручників і навчальних посібників бібліотечного фонду та у Реєстраційній картці руху підручників і навчальних посібників бібліотечного фонду. Форми цих документів наведено у додатках 1, 2 Інструкції.
На титульному аркуші кожного примірника підручника і навчального посібника над вихідними даними ставлять спеціальний штемпель із зазначенням найменування навчального закладу.
Не придатні до використання підручники і навчальні посібники, що втратили актуальність, старі або мають дефекти, у яких за-кінчився строк використання, підлягають списанню і вилученню з бібліотечних фондів навчальних закладів.
Станом на 1 січня кожного року на підставі Акта про списання з балансу бюджетних установ і організацій вилученої з бібліотеки літератури та Книги сумарного обліку підручників і навчальних посібників бібліотечного фонду бібліотекар робить звірку руху підруч-ників і навчальних посібників.
КРОК 10. Контролюємо роботу бібліотеки
викачати

Категорія: Нормативно-правова база | Додав: Дінуля (19.02.2016)
Переглядів: 772 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz